Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Στην Ιταλία η Γυναικεία χορωδία της Δ.Ε.Π.Α.Ψ
Η Χορωδία Ελληνικής Μουσικής και η Γυναικεία Χορωδία Δωματίου της Δημοτικής Επιχείρησης Πολιτισμού του Δήμου Αργοστολίου πρόκειται να επισκεφθούν την Ιταλία στα πλαίσια πολιτιστικών ανταλλαγών με αντίστοιχους πολιτιστικούς φορείς της χώρας αυτής. Πρώτος σταθμός είναι η πόλη Campobasso, η ομώνυμη χορωδία της οποίας θα φιλοξενήσει τα χορωδιακά μας σχήματα. Η πόλη αυτή διοργανώνει Μουσικό-Χορωδιακό Φεστιβάλ στα πλαίσια του οποίου θα δοθούν συναυλίες από τις χορωδίες μας. Η γυναικεία χορωδία Campobasso συμμετείχε στην 15η Χορωδιακή Συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου «Ο Κέφαλος» τον περασμένο Αύγουστο.
Δεύτερος σταθμός θα είναι η αδελφοποιημένη με το Αργοστόλι πόλη Acqui Terme. Ο ομώνυμος Δήμος διοργανώνει εκεί εκδήλωση κατά την οποία θα γίνει επίσημη παρουσίαση της Ιταλικής Μετάφρασης του βιβλίου του Βαγγέλη Σακκάτου «Κεφαλονιά 1943». Η εκδήλωση θα πλαισιωθεί μουσικά με πρόγραμμα των χορωδιών του Δήμου μας. Η βραδιά θα περιλαμβάνει και έκθεση παραδοσιακών Κεφαλονίτικων προϊόντων.
Τις χορωδίες θα διευθύνει η μαέστρος κ. Φωτεινή Σαμαρά.
Στο πιάνο θα συνοδεύει η κ. Μαρίνα Μυλωνά.
Την αποστολή θα συνοδέψει ο Δήμαρχος Αργοστολίου κ. Γεράσιμος Φόρτες και ο Πρόεδρος της ΔΕΠΑΨ κ. Διονύσης Γασπαρινάτος.
Η αναχώρηση της αποστολής θα γίνει την 1η Οκτωβρίου και η επιστροφή στις 10 του ίδιου μήνα.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)