Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Στη φάκα οι πορτοφολάδες της παραλίας
Την 26/7/07 πιάστηκε στα πράσα Διαρρήκτης Αυτοκινήτων από επισκέπτη τουρίστα στην Κεφαλονιά. Ο επισκέπτης στάθμευσε το αυτοκίνητο του στον χώρο στάθμευσης οχημάτων στον μακρύ γιαλό και κατευθύνθηκε με την οικογένεια του προς την παραλία.Είχε ξεχάσει όμως τα τσιγάρα του από το Ι Χ αυτοκίνητο του και επέστρεψε πίσω για να τα πάρει. Έκπληκτος βρήκε τον κλέφτη μέσα στο Αυτοκίνητο του ο οποίος εν τω μεταξύ είχε αφαιρέσει από το πορτοφόλι του 1000 ευρώ. Αμέσως προσπάθησε ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου να τον ακινητοποιήσει ζητώντας την βοήθεια των παρευρισκομένων, αλλά δυστυχώς ίσως φοβούμενοι τον κλέφτη κανείς δεν τον βοήθησε.
Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερε μόνος του να αποσπάσει τα χρήματα που του είχε αφαιρέσει από το πορτοφόλι του πριν τραπεί ο κλέφτης σε φυγή. Στην συνέχεια ο παθών αντιλήφθηκε την παρουσία και 2 συνεργού του κλέφτη και αμέσως τον ακινητοποίησε, καλώντας και την αστυνομία όπου έσπευσε και τον συνέλαβε. Στην κατοχή του βρέθηκαν διαρρηκτικά εργαλεία.
Αμέσως από τους άνδρες της Ασφάλειας Αργοστολίου άρχισαν εκτεταμένες αναζητήσεις σε όλη την Κεφαλονιά. Απογευματινές ώρες ο ένας εκ των 2 δραστών κατευθυνόταν προς το Φισκάρδο με ένα τζιπ LAND ROVER μετά από έρευνα που έγινε στον οδηγό αναγνωρίστηκε και συνελήφθη και ο 2ος δράστης.
Στην συνέχεια ακολούθησε η Αυτόφωρη διαδικασία και οδηγήθηκαν στην κα. Εισαγγελέα για τα περαιτέρω. Στο Δικαστήριο ακούστηκε ότι είχαν επισκεφτεί πολλές νησιωτικές περιοχές όπου και ελέγχεται εάν έχουν και σε άλλα μέρη δράση. Τελικά τους επιβλήθηκε ποινή 5 μηνών φυλάκισης με τριετή αναστολή.
Ρεπορτάζ: Βουτος Διονυσιος Δημοσιογράφος Ε.Ρ.Τ.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)