Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Στο Παλέρμο της Ιταλίας το Επιμελητήριο Κεφαλονιάς και Ιθάκης
Από 6-8 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο Παλέρμο της Σικελίας το 5° Φόρουμ των Νησιωτικών Επιμελητηρίων της Ευρώπης. Το Επιμελητήριο μας εκπροσώπησαν ο Πρόεδρος κ. Θ. Μιχαλάτος και ο Αντιπρόεδρος κ. Α. Παντελειός, Η συνάντηση ήταν αφιερωμένη στα σύγχρονα τουριστικά project στην Ευρώπη και στον εναλλακτικό Τουρισμό. Αναπτύχθηκαν όλα όσα αφορούν τον εναλλακτικό Τουρισμό και αναλύθηκαν τα μοντέλα που κυριαρχούν στην Ευρώπη. Παρουσιαστή καν, επίσης, ορισμένα αρνητικά φαινόμενα μη βιώσιμης ανάπτυξης. Κορυφαίο, Ίσως, αρνητικό παράδειγμα είναι εκείνο της Μαγιόρκα όπου αναγκάστηκαν να γκρεμίσουν «επί-του-κύματος-ξενοδοχεία» μια και η πυκνότατη δόμηση οδήγησε σε απαξίωση τον συγκεκριμένο Τουριστικό προορισμό, Θα πρέπει, όμως, να ειπωθεί – και να παραδειγματιστούμε θετικά από αυτό – ότι εκεί έχουμε εκ παραλλήλου και τον «αληθή αγροτουρισμό» των μονάδων των 5-6 δωματίων όπου οι τουρίστες συμμετέχουν «την αγροτική ζωή. ( Το Επιμελητήριο μας, σκοπεύει τόσο στα επόμενα επιμορφωτικά σεμινάρια των ιδιοκτητών ενοικιαζόμενων καταλυμάτων όσο και σε σεμιναριακή πράξη την ερχόμενη Ανοιξη να δώσει ιδιαίτερη έμφαση στην αγροτουριστκή πρακτική).
Για την συνάντηση του Παλέρμο θα πρέπει επιπλέον να πούμε ότι κατεγράφη από όλους ένας έντονος αγωνιώδης προβληματισμός για το υψηλό κόστος παροχής τουριστικών υπηρεσιών στα Ευρωπαϊκά νησιά και ακούστηκαν επ αυτού αρκετές απόψεις μια και έγινε μια ανοικτή, εκτεταμένη συζήτηση.
Τέλος, σε μια σύντομη αναφορά για την υποδοχή του ΜΑΝΙΦΕΣΤΟΥ των Νησιωτικών Περιοχών στις Βρυξέλλες, ο Πρόεδρος κ. Μαμπρίνι, έκανε λόγο για μια κατ αρχήν θετική ανταπόκριση στις συνεχείς του παραστάσεις. Όμως, στη συνάντηση
της Ανοιξης, θα έχουμε περισσότερη και πιο συγκεκριμένη πληροφόρηση για την τύχη του Μανιφέστου.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)