Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Στο ΠΕΠ ο Βιολογικός Καθαρισμός Πόρου-Σκάλας.
Ο Γενικός Γραμματέας της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων κ. Σωτήριος Βόσδου υπέγραψε την απόφαση ένταξης στο ΠΕΠ Ιονίων Νήσων, για το έργο «Αποχέτευση και Βιολογικός Καθαρισμός Πόρου-Σκάλας», του Δήμου Ελειού-Πρόννων στο Νομό Κεφαλληνίας και Ιθάκης. Το έργο αφορά στην κατασκευή δικτύου αποχέτευσης ακαθάρτων συνολικού μήκους 19 χλμ και δικτύου αποχέτευσης ομβρίων μήκους 1800 μ. Επίσης θα κατασκευαστούν επτά αντλιοστάσια, μονάδα επεξεργασίας των λυμάτων καθώς και αγωγός διάθεσης μήκους 1900 μ. Στα πλαίσια του έργου θα αποχετευτούν οι οικισμοί Πόρου και Σκάλς με πληθυσμό σχεδιασμού 15000 κατοίκους που αντιστοιχεί σε σχεδιασμό 40ετίας. Επιπλέον προβλέπεται η δαπάνη για αρχαιολογική έρευνα καθώς και η δαπάνη για την σύνδεση της μονάδας και των αντλιοστασίων με το δίκτυο της ΔΕΗ.Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 13,59 εκ. Ευρώ και οι εργασίες αναμένεται να ολοκληρωθούν μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2008.
Το έργο στο Δήμο Ελειού-Πρόννων εντάσσεται στα μέτρα που λάμβάνει η Περιφέρεια για την αντιμετώπιση του προβλήματος της διχείρισης των υγρών αποβλήτων, με στόχο την προστασία και την αναβάθμιση του Περιβάλλοντος στα Νησιά μας.
Ο συνολικός προϋπολογισμός των έργων, που εντάχθηκαν τον τελευταίο χρόνο, ανέρχεται σε 48,33 εκ. Ευρώ και πέρα του Δήμου Ελειού-Πρόννων (13,59 εκ Ε) χρηματοδοτούνται έργα αποχέτευσης στους Δήμου Θιναλίων (7,6 εκ Ε), Εσπερίων (5 εκ Ε) και Παρελίων (1,36 εκ Ε) στην Κέρκυρα, Ελομένου (13,73 εκ Ε) στη Λευκάδα, Σουλάρων Παλικής (4,35 εκ Ε) στην Κεφαλλονιά καθώς και Γαϊτανιού (455 χιλ Ε) στη Ζάκυνθο.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)