Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Στο Ρατζακλί ο Ανδρέας Ζαπάντης και ο συνδυασμός του.
Στο Ρατζακλί, στο καφενείο Μαράτου πραγματοποίησε την Πέμπτη 29 Ιουνίου συγκέντρωση – συζήτηση με τους κατοίκους του χωριού , η Δημοτική Κίνηση «Ελειός-Πρόννοι, Ενότητα – Ανάπτυξη – Δημιουργία» και ο υποψήφιος Δήμαρχος Ανδρέας Ζαπάντης. Τη συζήτηση συντόνισε ο κ. Πέτρος Κουρκουμέλης μέλος του Τοπικού Συμβουλίου Σκάλας και έγινε ουσιαστική αναφορά στα προβλήματα του χωριού και στα αιτήματα των κατοίκων.
Τα θέματα που συζητήθηκαν ήταν κυρίως η καθαριότητα του χωριού που υστερεί απελπιστικά από την έλλειψη φροντίδας από τον απερχόμενο Δήμαρχο κ. Μεταξά . Σοβαρά προβλήματα καθαριότητας εμφανίζονται και στις παραλίες Ποταμάκια και Καμίνια όπου τα σκουπίδια που έχουν μαζευτεί δεν έχουν απομακρυνθεί ακόμα.
Οι κάτοικοι ανέφεραν ότι ο απερχόμενος Δήμαρχος όχι μόνο δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει κανένα έργο στο χωριό αλλά δεν κατάφερε ούτε να συντηρήσει τα έργα που είχαν γίνει τις προηγούμενες περιόδους.
Η παιδική χαρά βρίσκεται σε κακή κατάσταση και φωτιστικά του κεντρικού δρόμου έχουν καταστραφεί και δεν έχουν επισκευαστεί . Ο δρόμος προς τα Αλειματά , μέσα στο χωριό είναι σε άθλια κατάσταση και ο δρόμος προς τις παραλίες παραμένει χωματόδρομος. Καμμία πρωτοβουλία δεν έχει αναλάβει ο Δήμος για την ανάπτυξη της περιοχής και ο απερχόμενος Δήμαρχος έχει ξεχάσει όλες τις προεκλογικές του υποσχέσεις και επιδίδεται μόνο σε μικρές προσωπικές εξυπηρετήσεις.
Τα στελέχη της Δημοτικής Κίνησης συζήτησαν με τους κατοίκους όλα τα θέματα του χωριού . Αναφέρθηκαν όλα εκείνα τα έργα που πραγματοποιήθηκαν σε προηγούμενες περιόδους και έτσι αντιμετωπίστηκαν οριστικά σοβαρά προβλήματα ύδρευσης, οδοποιϊας , διαμορφώσεων χώρων κ.λ.π. Σε αντίθεση με εκείνες τις περιόδους σήμερα κανένα έργο ουσίας δεν πραγματοποιήθηκε.
Στο διάλογο που ακολούθησε οι κάτοικοι ζήτησαν να γίνουν έργα στο χωριό και να αντιμετωπιστούν προβλήματα όπως η πρόσβαση στις παραλίες και απαίτησαν προγράμματα για την ανάπτυξη της περιοχής , πολιτιστικά προγράμματα για τους νέους αλλά και πρωτοβουλίες υποστήριξης των ανθρώπων της τρίτης ηλικίας.
Ανακοινώθηκαν οι υποψήφιοι της Δημοτικής Κίνησης για το Ρατζακλί που είναι ο κ. Πέτρος Κουρκουμέλης πρ. Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Σκάλας και ο κ. Διονύσης Γαβριελάτος πρ. Μέλος του Δ.Σ. και Ταμίας της Αδελφότητας Κεφαλλήνων Νέας Υόρκης.
Η επόμενη συνάντηση της Δημοτικής Κίνησης στα πλαίσια της Πρωτοβουλίας «διάλογος στην κοινωνία» θα γίνει στη Βρύση στα Τζανάτα την Κυριακή 2 Ιουλίου και ώρα 10.30 π.μ.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)