Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Συμμετοχή της Νομαρχίας στο φεστιβάλ γάλακτος
Στο Φεστιβάλ Γάλακτος που θα πραγματοποιηθεί στις 14 – 19/9/2007 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, θα συμμετέχει ο Νομός μας. Ήδη η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης έχει εξασφαλίσει την ενοικίαση περιπτέρου για την έκθεση των τοπικών προϊόντων και έχει ζητήσει από την Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Κεφαλληνίας και Ιθάκης, τη Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης, την ΤΕΔΚ – ΚΙ και το Σύλλογο Τυροκόμων Κεφαλληνίας, να καταθέσουν τα στοιχεία των παραγωγών που θα συμμετέχουν στην έκθεση και το διαγωνισμό, καθώς και τα είδη και την ποσότητα των προϊόντων που θα παρουσιαστούν και θα προσφέρονται στους επισκέπτες.Παράλληλα, η Ν.Α. έχει ζητήσει από τους αρμόδιους φορείς οποιοδήποτε στοιχείο -όπως αρχειακό φωτογραφικό υλικό, πληροφορίες για το παρελθόν και το παρόν της τυροκομίας στο Νομό μας, οτιδήποτε αφορά τη φέτα- το οποίο μπορεί να αξιοποιηθεί για τη σύνταξη του σχετικού εντύπου και για τη δημιουργία μακετών που προορίζονται για τη διακόσμηση του περιπτέρου.
Στόχος της συμμετοχής του Νομού μας στην έκθεση και το σχετικό διαγωνισμό είναι η προβολή των γαλακτοκομικών μας προϊόντων και κυρίως της ντόπιας φέτας καθώς και η προώθηση της προσπάθειας για την αναγνώριση της φέτας Κεφαλληνίας ως Προϊόν Ονομασίας Προέλευσης.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)