Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Συμμετοχή του νομού σε διεθνείς τουριστικές εκθέσεις
Ο Νομός μας συμμετείχε με δυναμική εκπροσώπηση στις εκθέσεις “Yakantebeurs” και “Ferien”, που διεξήχθησαν σε Ουτρέχτη και Βιέννη αντίστοιχα.
Τα αποτελέσματα και οι προβλέψεις, ενόψει της καλοκαιρινής σεζόν ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντικές, καθώς από την Ολλανδική αγορά (10/1-15/1), ο Νομός μας περιέχεται για πρώτη φορά στα προγράμματα τριών νέων Tour Operators για τα Νησιά μας. Αυτοί είναι η Tui, η Olympia και η Sudtours.
Την παρουσία των Νησιών μας στήριξαν με την παρουσία και τη συμμετοχή τους ο τουριστικός πράκτορας, κ. Κίμων Γασπαράτος, η σύζυγος του Δημάρχου Ελειού – Πρόννων, κ. Χαριέντε Μεταξά και η ιδιοκτήτρια κάμπινγκ, κ. Φρειδερίκη Βιολέτα.
Επίσης, αναμένεται αύξηση της τουριστικής κίνησης από την Αυστριακή αγορά, λόγω της παρουσίας ενός νέου TOUR OPERATOR, του «Springer», ο οποίος στο αμέσως επόμενο διάστημα θα κάνει ειδική παρουσία του προγράμματός του για την Κεφαλονιά, στην πόλη Γκράτς της Αυστρίας. Για όλα τα παραπάνω, ο πρόεδρος της Ένωσης Ξενοδόχων Κεφαλληνίας-Ιθάκης και μέλος της Νομαρχιακής Επιτροπής Τουριστικής Προβολής, κ. Σπύρος Γαλιατσάτος, έδωσε ειδική συνέντευξη στον δημοσιογράφο κ.CLEMENS WALTSL.
Επίσης, ο κ. Γαλιατσάτος έδωσε αποκλειστική συνέντευξη στον δημοσιογράφο, κ. Moser, της εφημερίδας “TOURISMUSWIRTCHAFT AUSTRIA-INTERNATIONAL”, στο πλαίσιο της έκθεσης “Ferien” της Βιέννης. Στην έκθεση αυτή (12/1-15/1), εκδηλώθηκε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα Ιόνια Νησιά και ιδίως για την Κεφαλονιά.
Εκτός του κ. Γαλιατσάτου, στην έκθεση της Βιέννης, παραβρέθηκε και η Ελληνοαυστριακής καταγωγής, κ. Renate Μανωλάκου.
Η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας και Ιθάκης, θέλει να ευχαριστήσει τους συμμετέχοντες και ιδίως την Ε.Τ.Α.Π.Κ.-Ι. και τον πρόεδρο της, κ. Σπύρο Γαλιατσάτο, που υποβοηθούν σε σημαντικό βαθμό το έργο της Ν.Ε.Τ.Π.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)