Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Συμμετοχή του Τμήματος Βιολογικής Γεωργίας στην έκθεση ECOFESTIVAL
Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος διοργανώθηκε στην Αθήνα το τετραήμερο 18 – 21 Νοεμβρίου 2004 η έκθεση βιολογικών προϊόντων και βιολογικής γεωργίας “Ecofestival”, διοργανωτής της οποίας είναι ο πιστοποιητικός οργανισμός ΔΗΩ.
Ύστερα από αίτημα ομάδας φοιτητών του Τμήματος προς την Διοικούσα Επιτροπή του Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων, εγκρίθηκε η οικονομική κάλυψη της συμμετοχής του τμήματος στην έκθεση. Το περίπτερο ήταν ευγενική χορηγία της ΔΗΩ, ενώ άλλα σχετικά έξοδα καλύφθηκαν από τους ίδιους τους σπουδαστές. Η ομάδα αυτή των 20 περίπου σπουδαστών, με την υποστήριξη του καθηγητή Κου Χ. Γιώτη, εκπροσώπησε επάξια το Τμήμα, μέσω του ενημερωτικού υλικού αλλά και της προσωπικής επαφής με τους εκθέτες και επισκέπτες, αλλά και στους τηλεοπτικούς σταθμούς «Mega» και «Κανάλι 10». Υπήρξε έντονο ενδιαφέρον από τους επισκέπτες της έκθεσης αφού αγνοούσαν την ύπαρξη τέτοιας σχολής στην Ελλάδα.
Παράλληλα, μεγάλο ενδιαφέρον για το Τμήμα Βιολογικής Γεωργίας έδειξαν και οι διοργανωτές των αντίστοιχων εκθέσεων BioFach στη Νυρεμβέργη της Γερμανίας (τέλη Ιανουαρίου) και Ecoloji στη Κωνσταντινούπολη (τέλη Μαρτίου), όπου και υπάρχει πρόθεση συμμετοχής.
Ήδη έχουν ξεκινήσει ενέργειες για την περαιτέρω προβολή και παρουσίαση του Τμήματος στην Ελλάδα αλλά και στο Εξωτερικό.
Για το Σπουδαστικό Σύλλογο
Ο Γεν. Γραμματέας Αλέξης Δούκας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)