Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Συμμετοχή Χορευτικού Αδελφότητας στους «Χορούς της Θάλασσας» στο Βεάκειο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F9526d136d3841ea11a0f7002e58934b0_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=b448361e)
![Συμμετοχή Χορευτικού Αδελφότητας στους «Χορούς της Θάλασσας» στο Βεάκειο](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F9526d136d3841ea11a0f7002e58934b0_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=b5b683ec)
Συμμετοχή Χορευτικού Αδελφότητας στους «Χορούς της Θάλασσας» στο Βεάκειο
Ένα πραγματικά όμορφο ταξίδι στα νησιά μας είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε όσοι βρεθήκαμε στο Βεάκειο θέατρο, στον Πειραιά, το Σάββατο 9 Ιουνίου 2018.
Πολιτιστικοί Σύλλογοι της πόλης μας παρουσίασαν στο πλαίσιο της διοργάνωσης «Ημέρες Θάλασσας 2018» του Δήμου Πειραιά μουσικοχορευτικά δρώμενα από τις ιδιαίτερες πατρίδες τους & πλημμύρισαν το θέατρο με μελωδίες & εικόνες από όλη την Ελλάδα.
Θερμά συγχαρητήρια στα χορευτικά τμήματα της Αδελφότητας & στα νιάτα μας που αγαπούν και στηρίζουν την παράδοσή μας, στη δασκάλα μας κ. Ευαγγελία Κοκκίνη, τον έφορό μας κ. Γεράσιμο Ζαφειράτο & την υπεύθυνη των μουσικών & χορευτικών τμημάτων της Αδελφότητας κ. Διονυσία Βασιλάτου για την όλη επιμέλεια, καθώς & ένα μεγάλο μπράβο στους υπόλοιπους συλλόγους για τη συμμετοχή τους: Αδελφότητα Κρητών Πειραιά «Η Ομόνοια», Σωματείο Ελληνικής Παράδοσης «Δωδώνη»,Ένωση Λεριών «Η Παναγία του Κάστρου», Τμήμα Πειραιά Διεθνούς Συμβουλίου Χορού και Πολιτιστική Μουσικοχορευτική Ομάδα Καστελόριζου, Ένωση Ποντίων Πειραιώς-Κερατσινίου-Δραπετσώνας, Σύνδεσμος Γυναικών Κρήτης και Νήσων Αιγαίου, Ομοσπονδία Δωδεκανησιακών Σωματείων Αθηνών Πειραιώς, Ένωση Απανταχού Μανιατών «Η Μάνη», Αδελφότητα Κυθηρίων Πειραιώς -Αθηνών. Ευχαριστούμε τον Δήμο Πειραιά για το κάλεσμα στις εκδηλώσεις «Ημέρες Θάλασσας 2018». Και του χρόνου με Υγεία!
Και…καθώς η θάλασσα & η παράδοση μάς ενώνουν, στο τέλος εχορέψαμε όλοι μαζί πιασμένοι … γνωρίζοντας καλά, όσοι βρεχόμαστε στους τόπους μας από θαλασσινό νερό, πως «Βγάζει η θάλασσα κρυφή φωνή — φωνή που μπαίνει μες στην καρδιά μας και την συγκινεί και την ευφραίνει. Τραγούδι τρυφερό η θάλασσα μας ψάλλει, τραγούδι που έκαμαν τρεις ποιηταί μεγάλοι, ο ήλιος, ο αέρας και ο ουρανός. Το ψάλλει με την θεία της φωνή εκείνη, όταν στους ώμους της απλώνει την γαλήνη σαν φόρεμά της ο καιρός ο θερινός. Φέρνει μηνύματα εις ταις ψυχαίς δροσάτα η μελωδία της…» ~Κ.Π. Καβάφης~
Καλή αντάμωση στα νησιά μας!
Ρεγγίνα Μπαλτσαβιά,
αντιπρόεδρος & υπεύθυνη νεολαίας
Αδελφότητας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)