Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Συναντήθηκε ο νομάρχης με τον υπουργό υγείας
Ο Νομάρχης Κεφαλληνίας και Ιθάκης κ. Διονύσης Γεωργάτος συναντήθηκε, την Τετάρτη 27/6/2007, με τον Υπουργό Υγείας κ. Δημήτρη Αβραμόπουλο, προκειμένου να συζητήσουν τα οξύτατα προβλήματα που σχετίζονται με τη σοβαρή έλλειψη ιατρικού, νοσηλευτικού και παραϊατρικού προσωπικού του Νοσοκομείου Αργοστολίου.
Στη συνάντηση παραβρέθηκαν επίσης ο Δήμαρχος Αργοστολίου κ. Γ. Τσιλιμιδός, ο Πρόεδρος τη ΤΕΔΚ – ΚΙ κ. Μ. Κοτσιλίνης, ο πρώην Νομάρχης Κεφαλληνίας και Ιθάκης κ. Διονύσιος Λευκαδίτης, ο Νομαρχιακός Σύμβουλος και επικεφαλής Νομαρχιακής Παράταξης κ. Δημήτρης Ματζουράτος, ο Πρόεδρος και η Γραμματέας της Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών και Κέντρων Υγείας Κεφαλληνίας και Ιθάκης κ. Καλλίνικος και κυρία Δανελάτου και η οδοντίατρος του Νοσοκομείου κυρία Μάντουκα.
Από την πλευρά του υπουργείου, εκτός από τον Υπουργό, παρέστησαν ο Υφυπουργός Υγείας κ. Αθανάσιος Γιαννόπουλος και υπηρεσιακοί παράγοντες, οι οποίοι άκουσαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το Νοσοκομείο Αργοστολίου σχετικά με τη στελέχωση με γιατρούς, νοσηλευτικό και παραϊατρικό προσωπικό.
Στην πολιτική ηγεσία του Υπουργείου τονίστηκε με ιδιαίτερη έμφαση η σοβαρή έλλειψη νοσηλευτικού και παραϊατρικού προσωπικού. Το κλιμάκιο από το Νομό μας κατέθεσε γραπτό υπόμνημα με όλα τα σχετικά έγγραφα που εκδοθήκαν από τους διάφορους φορείς και ζήτησε επιμόνως να υπάρξει λύση εντός των προσεχών ημερών, με άμεσες αποσπάσεις γιατρών από την Πάτρα και από αλλού, καθώς και με διορισμούς επικουρικών γιατρών. Ταυτόχρονα, ζήτησε να προκηρυχθούν οι κενές θέσεις γιατρών διαφορετικά ο Νομός θα προβεί σε μαζικές κινητοποιήσεις.
Ο Υπουργός και ο Υφυπουργός ανέφεραν ότι έχει δρομολογηθεί ο διορισμός δυο επικουρικών γιατρών παθολογίας και καρδιολογίας και ταυτόχρονα θα προχωρήσουν σε αποσπάσεις γιατρών από άλλα νοσοκομεία. Επίσης, δεσμεύτηκαν να προκηρύξουν άμεσα τις κενές θέσεις μονίμων γιατρών.
Σχετικά με το νοσηλευτικό προσωπικό είπαν ότι ήδη εντός των ημερών διορίζονται 11 νοσηλευτές στο νοσοκομείο Αργοστολίου και θα προκηρυχθεί ικανός αριθμός νοσηλευτών και παραϊατρικού προσωπικού.
Οι παρευρισκόμενο έθεσαν θέμα έγκρισης του νέου οργανισμού του νοσοκομείου εν όψει και της επέκτασης από τη δωρεά Βεργοτή, η οποία, όπως τους διαβεβαίωσε ο Υπουργός προχωρά κανονικά.
Τέλος, ο Νομάρχης έκανε λόγο για σοβαρή δυσλειτουργία του ΚΕΚΙΚΑΜΕΑ και ο Υπουργός δεσμεύθηκε ότι θα επιληφθεί του θέματος.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)