Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Συνεδρίασε το ΣΝΟ με θέμα την αντιμετώπιση δασικών πυρκαγιών.
Συνεδρίασε την Τετάρτη 10 Μαΐου το Συντονιστικό Νομαρχιακό Όργανο (Σ.Ν.Ο.) στην Αίθουσα του Νομαρχιακού Συμβουλίου με θέμα : «Σχεδιασμός και Δράσεις Πολιτικής Προστασίας για την αντιμετώπιση δασικών πυρκαγιών».Κατά την σύσκεψη συζητήθηκαν θέματα σχετικά με την ετοιμότητα της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και των αρμόδιων φορέων όσο αφορά την πρόληψη και καταστολή των πυρκαγιών, καταρτίστηκε επίσης πρόγραμμα δράσης από τον Διοικητή Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Αργοστολίου κ. Κυρίτση για την επερχόμενη θερμοπυρική περίοδο.
Έγινε αναφορά ότι οι λόγοι που συντέλεσαν στην θεαματική μείωση των καμένων εκτάσεων κατά τα προηγούμενα έτη ήταν, αφενός η συντονισμένες ενέργειες όλων των εμπλεκομένων υπηρεσιών, τόσο στην πρόληψη όσο και στην καταστολή των πυρκαγιών, και αφετέρου η καταλυτική παρουσία των Εθελοντικών Ομάδων Δασοπροστασίας αλλά και των ανδρών της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, οι οποίοι με αυταπάρνηση αντιμετώπισαν κάθε πυρκαγιά που παρουσιάστηκε.
Ο Νομάρχης, κ. Δ. Λευκαδίτης, έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα της σύσκεψης και την ετοιμότητα όλων των αρμοδίων φορέων για την αντιμετώπιση των πυρκαγιών που και φέτος θα είναι παρών όπου καταστεί ανάγκη, όπως άλλωστε ήταν και τα τελευταία τρία χρόνια.
Από το Γραφείο Τύπου της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Κεφαλονιάς και Ιθάκης.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)