Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Συνεργασία Κεφαλονιάς με Παρίσι](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fd5128bf68bd02b2845b86fcb949858cb_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=c6153070)
![Συνεργασία Κεφαλονιάς με Παρίσι](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fd5128bf68bd02b2845b86fcb949858cb_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=feb8905c)
Συνεργασία Κεφαλονιάς με Παρίσι
Σε συνέχεια μιας σειράς από στοχευμένων δράσεων προσέγγισης της Κεφαλονιάς με την Γαλλία, με σκοπό την ευαισθητοποίηση του ταξιδιωτικού ενδιαφέροντος στην Γαλλική αγορά προς το Νησί μας, που συμπεριελάμβαναν μεταξύ των άλλων, την Επίσημη Επίσκεψη στο Δημαρχιακό Μέγαρο του Γάλλου Προξένου στην Ελλάδα κ.ThierryKlockenbring, τον Σεπτέμβριο του 2013, την διαρκή συνεργασία με την Επίτιμη Πρόξενο της Γαλλίας στην Κεφαλονιά, κ.Εμμανουέλλας Sinagra και την Καθηγήτρια Γαλλικών κ.MillenaMarkoutzaMessari και την Επίσημη Συμμετοχή του Νησιού μας μαζί με τον Δήμο Rueil – Malmaison στις Εκδηλώσεις για τον Αγιο Σέργιο στο SergeyPosad της Μόσχας , φέτος τον Ιούλιο, η Κεφαλονιά συμμετείχε επισήμως στις Εκδηλώσεις της Rueil , μετα από πρόσκληση του Δημάρχου , τ.Υπουργού, κ.PatrickOllier προς τον Δήμαρχο κ.Αλέξανδρο Παρίση.
Τον κ.Παρίση εκπροσώπησε στις Εκδηλώσεις, που αναπτύχθηκαν από 18 έως 21 Σεπτεμβρίου, στην Rueil (7χλμ από το κέντρο των Παρισίων) ο Α/Δήμαρχος Τουρισμού κ.Ευάγγελος Κεκάτος και αποτελούσαν κορυφαίο πολιτιστικό γεγονός με την Επίσημη συμμετοχή της Γερμανίας, της Ελβετίας, της Ιταλίας, της Κροατίας, του Λιβάνου, της Λετονίας, του Ουζμπεκιστάν και του Μεξικού.
Ο κ.Κεκάτος παρέδωσε στον κ.Ollier, Πρόσκληση του κ.Παρίση να επισκεφθεί την Κεφαλονιά και ενημέρωσε τόσο τους Γάλλους, όσο και τους Εκπροσώπους των άλλων Κρατών για τις ταξιδιωτικές και επενδυτικές δυνατότητες του Νησιού, όπως και την επιθυμία της Δημοτικής Αρχής να συνάψει συνεργασίες σε διάφορα θεσμικά επίπεδα με ενδιαφερόμενα Ινστιτούτα, Οργανισμούς και Φορείς.
Επίσης ο κ.Κεκάτος είχε συνάντηση με τον Πρέσβη της Ρώσικης Ομοσπονδίας στην Γαλλία κ.AlexanderOrlou, τον οποίον ενημέρωσε τόσο για την Επίσημη Συνεργασία της Κεφαλονιάς με το SergeyPosad όσο και για την συμμετοχή του Νησιού στις Εκδηλώσεις της Ρώσικης Εβδομάδας στο Ιόνιο.
Ο κ.Βασίλης Κοντόπουλος, τον οποίο η Δημοτική Αρχή ευχαριστεί ιδιαιτέρως, είναι μόνιμος κάτοικος της Rueil, συνέβαλε τα μέγιστα στην υποστήριξη όλων των θεμάτων συνεργασίας της Γαλλίας με την Κεφαλονιά και σύντομα θα οργανωθεί Έκθεση προβολής του Νησιού, με την επιμέλειά του , όπως και Ημερίδα στο Πανεπιστήμιο της Rueil με θέμα «Δεσμοί πολιτισμού μεταξύ Κεφαλονιάς και Γαλλίας».
Δελτίο Τύπου Δήμος Κεφαλονιάς
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)