Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![«ΣΥ.ΦΙ.ΛΗ….όταν η παρέα γράφει ιστορία»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F700b13e88417bbed22f03c2a3f68ead6_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=8b08bdb3)
![«ΣΥ.ΦΙ.ΛΗ….όταν η παρέα γράφει ιστορία»](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F700b13e88417bbed22f03c2a3f68ead6_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=9d978b53)
«ΣΥ.ΦΙ.ΛΗ….όταν η παρέα γράφει ιστορία»
Ένας Κεφαλονίτης παραμένει Κεφαλονίτης παντού και φυσικά δε σταματά να το φωνάζει…
Πόσο μάλλον μια παρέα και δη από το Ληξούρι! Κι επειδή οι παρέες είναι που γράφουν την ιστορία, μια ομάδα τετραπέρατων συμπατριωτών μας, όχι απλά είχε την ιδέα, αλλά προχώρησε και στην υλοποίησή της. Με όνομα, που κεντρίζει την προσοχή, η «ΣΥ.ΦΙ.ΛΗ.» δε μπορεί παρά να γίνει γνωστή από την ίδρυσή της.
Τι σημαίνουν τα αρχικά;
«Σύλλογος Φιλάθλων Ληξουρίου»
Πότε ξεκίνησε και με ποια αφορμή;
Η αφορμή δόθηκε από την όρεξη της παρέας για μπαλίτσα. Εδώ και χρόνια υπήρχε η ιδέα του ονόματος και ύστερα από έντονες ζυμώσεις και παρασκηνιακές διεργασίες, καταφέραμε να υλοποιηθεί το όραμά μας στο γρασίδι, το οποίο έγινε πραγματικότητα το Φλεβάρη του 2009, με τη συμμετοχή μας σε πρωτάθλημα 5X5.
Ποια θα λέγατε ότι είναι η κεντρική ιδέα του συλλόγου;
Η κεντρική ιδέα δεν είναι μία. Η φιλοσοφία της ίδρυσης της ομάδας πηγάζει από δύο διαφορετικές συνιστώσες. Από τη μία, ως γνήσιοι Ληξουριώτες, στην πικρή ξενιτιά της Αθήνας, θελήσαμε να προβάλουμε την καταγωγή μας και να αναδείξουμε το μοναδικό Ληξουριωτικο πνεύμα μας. Από την άλλη, θέλουμε να ανοίξουμε τα μάτια του φίλαθλου Παλικησιάνικου κοινού, που χρόνια ταλανίζεται από το ψευτοδίλημμα Παλληξουριακός ή Αστέρας, συσπειρώνοντάς τους γύρω από μια ομάδα που θα πρεσβεύει τα ιδανικά τους.
Ποια είναι τα εμβλήματα – χρωματισμοί και ποια η σημασία τους;
Το έμβλημα είναι ο λέοντας του Αγίου Μάρκου, που ως γνωστόν αναπαρίσταται στη σημαία του ανεξάρτητου κράτους της Επτανήσου Πολιτείας. Κρατάει τη μαύρη Βίβλο του ποδοσφαίρου, μέσα στην οποία διακρίνεται σε άπταιστη λατινική το περίφημο ρητό του μεγάλου θεωρητικού και δάσκαλου, κυρ Νικόλα Αλέφαντου: «Μάθετε Λίγη Μπαλίτσα», τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά για την έμπνευση. Τα χρώματα της ομάδας είναι το γαλάζιο και το μαύρο. Το γαλάζιο συμβολίζει τον ουρανό και τη θάλασσα του Ιονίου και το μαύρο εκφράζει την σταδιακή αποξένωση από την πολιτική και πολιτιστική μας κληρονομιά.
Ποιοι είναι οι μελλοντικοί σας στόχοι;
Πρωταρχικός στόχος μας είναι η συνεχής και αδιάλειπτη παρουσία μας στους αγωνιστικούς χώρους, με την επίτευξη θετικών αποτελεσμάτων. Μελλοντικά, σκοπεύουμε να συστήσουμε τη ΣΥ.ΦΙ.ΛΗ. ως επίσημο σωματείο και να λάβουμε μέρος στα τοπικά πρωταθλήματα της Ε.Π.Σ.Κ.Ι. Μακροπρόθεσμος στόχος μας είναι η κατάκτηση τροπαίων σε Παγκεφαλληνιακό επίπεδο και η συμμετοχή μας στις εθνικές κατηγορίες. Φυσικά, για να το πετύχουμε αυτό, θα χρειαστεί ο υπερβάλλων ζήλος όλων των μελών και το κατάλληλο οικονομικό πλάνο, το οποίο θα στηριχτεί στην απαίτηση ποσοστού από τα έσοδα της Πρωτοχρονιάτικης τόμπολας.
Εμφανής η ιδέα να προκαλέσει… βρίσκεται μέσα στο πνεύμα του Κεφαλονίτη;
Όχι, του Ληξουριώτη…
Κάποιο ανεκπλήρωτο όνειρο που η «ΣΥ.ΦΙ.ΛΗ.» έχει στόχο να πραγματοποιήσει;
Φουλ για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα 5Χ5 μετά από 10 αγωνιστικές!Μάθαμε και για Μασκότ…
Η Μασκότ μας είναι εμπνευσμένη από το σήμα της ομάδας (λιοντάρι) και ονομάζεται «ΣΥΦΙΛΕΩΝ».
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)