Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Τα Δεκατρία Ευαγγέλια του Κεφαλονίτη Παπά](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F2eb2cb1d513ef32e0f136f4c70da9662_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=0ef1bfcc)
![Τα Δεκατρία Ευαγγέλια του Κεφαλονίτη Παπά](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F2eb2cb1d513ef32e0f136f4c70da9662_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=a6ae8daa)
Τα Δεκατρία Ευαγγέλια του Κεφαλονίτη Παπά
Κεφαλονίτικος Παπάς
Διαβάζει με σοφία
Τα δώδεκα Ευαγγέλια
Τα βγάζει δεκατρία
Εξήγηση: Πολλοί πιστεύουν ότι το τετράστιχο αυτό (που έχει μελοποιηθεί κιόλας) δείχνει την αφέλεια ή την χαμηλή νοημοσύνη ενός Κεφαλονίτη ιερέα. Όμως στην πραγματικότητα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Ο συγκεκριμένος Παπάς ήταν μάλλον πανέξυπνος. Γνωρίζοντας ότι όλο το χωριό ήταν στην Εκκλησία και παρακολουθούσε την πολύωρη λειτουργία της Μεγάλης Πέμπτης ο Παπάς ήξερε ότι ήταν η πιο κατάλληλη ευκαιρία για κλοπή κατσικιών και αρνιών. Ίσως γίνεται ευνόητο ότι ο Παπάς ήταν αρχηγός της σπείρας κατσικοκλεφτών σε μια περίοδο φτώχιας. Το σχέδιο ήταν μόλις τα παλικάρια του Παπά τελείωναν τη δουλεία τους να εμφανιστούν στην Εκκλησία δείχνοντας του ότι όλα πήγαν κατ?ευχήν, και ότι μπορούσε να ολοκληρώσει την λειτουργία. Ο κόσμος έτσι θα πήγαινε στο σπίτι του και κανείς δεν θα έβλεπε τα παλικάρια του Παπά εν δράσει. Όμως τα παλικάρια του Παπά αργούσαν να εμφανιστούν στην Εκκλησία, και ο Παπάς για να τους δώσει επιπλέον χρόνο να τελέσουν το έργο τους αποφάσισε να διαβάσει ένα ακόμη Ευαγγέλιο το οποίο όμως είχε διαβάσει και πριν. Ο Παπάς λοιπόν «δημιούργησε» ένα επιπλέον Ευαγγέλιο όχι κατά λάθος αλλά για να δώσει λίγο ακόμα χρόνο στα παλικάρια του. Το τετράστιχο αυτό έχει πλέον γίνει σήμα κατατεθέν του Κεφαλονίτη.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)