Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Τα Ιόνια Νησιά στη Διεθνή Τουριστική έκθεση στο Μόναχο
Πραγματοποιήθηκε στο Μόναχο της Γερμανίας από 18/2 έως και 22/2/2010 η Διεθνής Τουριστική έκθεση F.RE.E., με την συμμετοχή και των Νησιών μας.
Την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση εκπροσώπησε ο Νομαρχιακός Σύμβουλος κ. Αραβαντινός Διονύσης, από πλευράς δε της Ένωσης Ξενοδόχων η καταγόμενη από τη Σάμη, κάτοικος Μονάχου, κ. Στανίτσα Χριστίνα.Η παραπάνω έκθεση θεωρείται εξαιρετικά σημαντική, αν λάβει κανείς υπΆ όψιν του ότι σχεδόν το 50% των Γερμανών επισκεπτών στην Ελλάδα προέρχονται από τις περιοχές της Νότιας Γερμανίας.
Από τους επισκέπτες του περιπτέρου μας πολλοί ήταν εκείνοι που είχαν στο παρελθόν επισκεφθεί τα Νησιά μας και έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις, προγραμματίζοντας νέα επίσκεψη.
Πολλοί ήταν και αυτοί που έδειξαν ενδιαφέρον για περιπατητικό τουρισμό καθώς επίσης και αθλοτουριστικές δραστηριότητες.
Συγκινητική όμως υπήρξε και η παρουσία των Ελλήνων του Μονάχου και δη των Κεφαλονιτών στο περίπτερό μας.
Το εκδηλούμενο ενδιαφέρον από χώρες της Κεντρικής Ευρώπης για τα Νησιά μας – μετά και από την παρουσία μας στις εκεί τουριστικές εκθέσεις, ιδιαίτερα αυτή της Βιέννης – , φαίνεται και από το γεγονός ότι το μεγάλο τουριστικό γραφείο ITS, που έχει εντάξει την Κεφαλονιά στα προγράμματά του, διοργανώνει επίσκεψη δημοσιογράφων από τον Ημερήσιο και περιοδικό Τύπο της Αυστρίας στα Νησιά μας, για το διάστημα από 25/5 έως και 28/5/2010.
Σε μια χρονική στιγμή που στην Ελλάδα η οικονομική κρίση βρίσκεται στο Ζενίθ της, είναι παρήγορο ότι τα μηνύματα από τις Διεθνείς Τουριστικές Εκθέσεις θεωρούνται μάλλον ενθαρρυντικά.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)