Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Τηλεδιάσκεψη για την πυροπροστασία
Τηλεδιάσκεψη των τεσσάρων Νομών της Περιφέρειας πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 8/6/2007, με θέμα την αντιμετώπιση του προβλήματος των πυρκαγιών. Στη διάσκεψη συμμετείχαν ο Γενικός Γραμματέας της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, κ. Σωτήρης Βόσδου, οι Νομάρχες των τεσσάρων Νομών, Δήμαρχοι και εκπρόσωποι Δήμων καθώς και εκπρόσωποι τη Αστυνομίας και της Πυροσβεστικής.Ο Νομάρχης απευθυνόμενος στον Περιφερειάρχη, έκανε λόγο για τις ελλείψεις που παρουσιάζει η Πυροσβεστική Υπηρεσία στο Νομό Κεφαλληνίας και Ιθάκης, στο δασικό πρόβλημα που παραμένει άλυτο, στην πλημμελή χρηματοδότηση για θέματα πολιτικής προστασίας, στην ανάγκη προστασίας του Εθνικού Δρυμού Αίνου με τηλεκάμερες ή δορυφόρο. Έκανε ιδιαίτερη αναφορά στις τέσσερεις εθελοντικές οργανώσεις του Νομού και στη μια που είναι υπό σύσταση και ζήτησε την ενίσχυσή τους από την πολιτεία με πόρους και μέσα. Ζήτησε δε, να δοθεί στους Δήμους και τη Νομαρχία η δυνατότητα να καθαρίζουν τα ιδιωτικά οικόπεδα που δεν καθαρίζονται από τους ιδιοκτήτες τους και αποτελούν εστίες κινδύνου.
Από το Νομό μας συμμετείχαν ο Νομάρχης κ. Διονύσης Γεωργάτος, ο Αντινομάρχης κ. Σπύρος Μοσχόπουλος, ο Δήμαρχος Παλικής κ. Μάκης Μεταξάς, ο Δήμαρχος Λειβαθούς κ. Θεόφιλος Μιχαλάτος, ο Δήμαρχος Πυλάρου και Πρόεδρος της ΤΕΔΚΙ κ. Μάρκος Κοτσιλίνης, ο Δήμαρχος και ο Αντιδήμαρος Αργοστολίου κ.κ. Γεώργιος Τσιλιμιδός και Σπύρος Σαμούρης, ο Αντιδήμαρχος Ερίσου κ. Γεράσιμος Βανδώρος, ο Αντιδήμαρχος Σάμης κ. Χαράλαμπος Ζαχαράτος, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Παλικής κ. Α. Μοσχόπουλος, ο υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας του Δήμο Σάμης κ. Χριστόφορος Μιχελής, ο Διευθυντής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας κ. Παναγιώτης Μπονάτσος, ο προϊστάμενος της Πολιτικής Προστασίας της Νομαρχίας κ. Βαγγέλης Ανδρεάτος και ο Σπύρος Σπαθής από το Διοικητικό Συμβούλιο της ΤΕΔΚΙ.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)