Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Το Αργοστόλι που αγαπάμε" ενθουσίασε το κοινό στην Ιωνίδειο Σχολή Πειραιά](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F9b208e26c22848977559e04b4163d121_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=657440ab)
![Το Αργοστόλι που αγαπάμε" ενθουσίασε το κοινό στην Ιωνίδειο Σχολή Πειραιά](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F9b208e26c22848977559e04b4163d121_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=1a064465)
Το Αργοστόλι που αγαπάμε" ενθουσίασε το κοινό στην Ιωνίδειο Σχολή Πειραιά
Το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο της Ιωνίδειου Σχολής η Εκδήλωση αφιέρωμα στο Αργοστόλι που διοργανώθηκε από την ΄΄ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΠΕΙΡΑΙΑ΄΄ σε συνεργασία με ΄΄ΤΟ ΡΙΦΟΡΤΣΟ΄΄ και την συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου Πειραιά.
Στον χαιρετισμό της η πρόεδρος της Αδελφότητας κα Μαριολένη Νεοφύτου αφού ευχαρίστησε τον κόσμο για την μαζική παρουσία του αναφέρθηκε με θερμά λόγια στην συνεργασία με τον σύλλογο Ριφόρτσο η οποία, μετά και την προηγούμενη εκδήλωση αφιέρωμα στον ποιητή Μικέλη Άβλιχο, συνεχίζεται με επιτυχία, και εγκαινίασε την συνεργασία με το Μουσικό Σχολείο Πειραιά.
Με την συνεργασία και την συμμετοχή όλων μπορούμε να πετύχουμε σημαντικά επιτεύγματα στην πολιτισμική δράση μας τόνισε.
Ο πρόεδρος του Ριφόρτσο κος Διονύσης Φωκάς στον σύντομο χαιρετισμό του που ακολούθησε αναφέρθηκε στο ντοκιμαντέρ ΄Το Αργοστόλι που αγαπάμε΄, το οποίο γυρίστηκε με συνεργασία του Ριφόρτσο και της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, αφιέρωμα στα 260 χρόνια που είναι πρωτεύουσα το Αργοστόλι (1757-2017) και χρειάσθηκε ένα χρόνο και την συμμετοχή δεκάδων εθελοντών για να ολοκληρωθεί.
Ακολούθησε η προβολή του ντοκιμαντέρ στο οποίο μέσα από παλιές φωτογραφίες , βίντεο, μαρτυρίες και δρώμενα χωρίς να κουράζει τον θεατή μεταφέρει την παλιά αίγλη της πρωτεύουσας με κτίρια , καμπαναριά καλόγουστα στολίδια της πόλης αλλά και ήθη, έθιμα, γενικά την ενδιαφέρουσα καθημερινότητα και ιστορία κάθε τόπου που τον κάνουν ξεχωριστό.
Μια Επτανησιακή και συνάμα Ευρωπαϊκή μεγαλούπολη η οποία έσβησε μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα τον Αύγουστο του 1953, αλλά δεν χάθηκε στην λήθη, χάρη στον αγώνα των κατοίκων της ξαναχτίζεται , εκσυγχρονίζεται και στέκει εκεί αξιαγάπητη , έτοιμη να κατακτήσει την καρδιά κάθε Κεφαλλονίτη, μετανάστη ή ξένου επισκέπτη.
Μετά την ολοκλήρωση της προβολής ο πρώην πρόεδρος της Αδελφότητας κος Δ. Κουγιανός απήγγειλε ποίημα του Γ, Αποστολάτου για το Αργοστόλι καταχειροκροτούμενος από τους παρευρισκόμενους.
Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης η χορωδία του Μουσικού Σχολείου Πειραιά (υπό την διεύθυνση του κου Γεωργίου Κανδρεβιώτη) και η μαντολινάτα του ιδίου σχολείου (υπό την διεύθυνση του κου Θεόδωρου Γιατρά) μας ταξίδεψαν με τις μουσικές τους επιλογές ερμηνεύοντας επτανησιακά και άλλα χορωδιακά ακούσματα, συνοδεία της πιανίστριας Φιλιππίας Ριζοπούλου.
Κατά την απονομή στους μουσικούς, από την πρόεδρο της Αδελφότητας κα Μαριολένη Νεοφύτου αναμνηστικής πλακέτας και ενός βιβλίου λευκώματος για την Κεφαλονιά, τονίσθηκε η διάθεση για περαιτέρω συνεργασία και εκφράσθηκε η επιθυμία του μουσικού γυμνασίου να επισκεφθεί την Κεφαλονιά στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος.
Οι καθηγητές μας ενημέρωσαν ότι το νησί μας έχει επιλεγεί από το Υπουργείο για την λειτουργία μουσικού σχολείου.
Ακολούθησε κέρασμα με μάντολες και άλλα τοπικά γλυκίσματα από την Βοσκοπούλα , με λικέρ σπιτικό με γεύση αρμπαρόριζα διάφορα ποτά και αναψυκτικά.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν : Παναγής Μπενετάτος πρώην Βουλευτής , Νίκος Μοσχονάς Ιστορικός Πρόεδρος Εταιρείας Ιονίων Μελετών, Βασίλειος Τσελέντης καθηγητής Πανεπιστημίου Πειραιά, Ρίτα Βλησμά Λογοτέχνης ,Σταύρος Νιφοράτος μουσικός, Διονύσιος Κουγιανός π,πρόεδρος Αδελφότητας και εκπρόσωποι συλλόγων:
«Ένωση Επτανησίων Ελλάδας» Δημήτρης Πολλάτος Πρόεδρος
«Οι φίλοι του Δημοτικού Θεάτρου» Ελένη Μελέτη Πρόεδρος «Σύλλογος Απανταχού Πυλαρέων» Ευσταθία Μουστάκη Πρόεδρος «Σύλλογος Απανταχού Διλινάδων» Φωτεινός Κουνάδης Πρόεδρος «Αστερίς Σύλλογος Ρυσιάνων» Ιωάννης Βανδώρος Πρόεδρος «Σύλλογος Καμιναράδων» Ηλίας Γαλιατσάτος Πρόεδρος «Σύλλογος Φαρσινών» Κώστας Βουτσινάς Πρόεδρος «Κεφαλληνιακή Ενωση Το Δολίχιο» Ειρήνη Βινιέρη Πρόεδρος «Εξωρ. Επιμ/τικός Συλλ. Διλινάτων» Σπύρος Κουνάδης Αντιπρόεδρος «Αδελφότητα Κεφ/νων Χαλανδρίου» Λιλή Ματσούκη Γεν.Γραμματέας «Σύλλογος
Απανταχού Βαλεριανέων» Νίκος Τσιλιμιδός Γεν.Γραμματέας «Αδελφότητα Κεφ/νων Αθηνών» Γεράσιμος Βανδώρος Μέλος Δ.Σ. «Σύλλ Κεφ/νων Ιθακ/ων Καλλιθέας» Ζήσιμος Μελιδώνης Μέλος Δ,Σ. «Σύλλογος Πυργιού» Σταμ. Καρλή @ Αικ.Χατζήνα Μέλη Δ.Σ.
Σημαντική ήταν και η συνεισφορά στην επιτυχία της εκδήλωσης του Γεν.Γραμματέα του «Ριφόρτσο» Ορέστη Καππάτου καθώς και των παρευρισκομένων μελών του Δ.Σ της «Αδελφότητας Πειραιά»: Γεράσιμου Αγγελετάκη , Ρεγγίνας Μπαλτσαβιά, Χρύσας Κοκκόση, Δήμητρας Βαλλιανάτου, Χριστίνας Βλάχου , Αφροδίτης Ζαμπέλη και της ειδ. γραμματέως Μάχης Αντύπα.
Η παρουσίαση και ο συντονισμός της εκδήλωσης έγινε από τον Νέστορα Παπαθεοδωράτο Γενικό Γραμματέα της ΄’Αδελφότητας Πειραιά’’.
Εκ της Γραμματείας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)