Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το δίκτυο ύδρευσης έχει προ πολλού καταρρεύσει…
Οι διακοπές νερού στο Αργοστόλι είναι πλέον απαραίτητο στοιχείο της καθημερινής μας ζωής. Όσοι δε διαθέτουν κάποιο ντεπόζιτο θα έχουν καταλάβει ότι το πολυτιμότερο αγαθό που είναι το νερό, στις μέρες μας δεν είναι καθόλου δεδομένο. Μελέτες, εντάξεις έργων (και πολλά έργα οφείλουμε να ομολογήσουμε από το δήμο τελευταία, όπως για παράδειγμα το στρώσιμο πολυάριθμων δρόμων), όμως η πόλη εξακολουθεί να μη διαθέτει αξιόπιστο δίκτυο ύδρευσης.
Η ύπαρξη αμιαντοσωλήνων έχει υποβιβάσει την ποιότητα του νερού σε κατάλληλο για βοηθητικές χρήσεις και όχι για πόση. Τα πολυάριθμα σπασίματα και μπαλώματα των γερασμένων αγωγών του έχουν δώσει ένα μόνιμο χρωματισμό από την μεγάλη ποσότητα χώματος.
Για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος του προβλήματος, σήμερα τεράστιος λόφος από χώμα σηκώθηκε, όταν έσπασε αγωγός στο Λιθόστρωτο, πολύ κοντά στην καφετέρια metropolis. Τα συνεργεία που έσπευσαν να την αποκαταστήσουν κατέσκαψαν τον πεζόδρομο που φανταζόμαστε ότι θα αργήσει να έρθει στην προτέρα κατάσταση, καθώς “απαιτείται διαδικασία και οργάνωση για την πλήρη αποκατάσταση της βλάβης”. Και το αναφέρουμε αυτό, για να τονίσουμε ότι η νέα βλάβη έγινε σε σημείο που οι σωλήνες είχαν αντικατασταθεί πριν από 10 χρόνια. Κάτι που φυσικά είχε γίνει και στην πλατεία καμπάνας, αλλά και άλλα σημεία του πεζοδρόμου. Σκεφτείτε το δίκτυο που χρονολογείται από το 1954 σε τι κατάσταση βρίσκεται.
Γνωρίζουμε ότι η μελέτη για την ύδρευση είναι σε εξέλιξη. Ελπίζουμε για το καλύτερο και για την άμεση εφαρμογή της, ώστε να λυθεί επιτέλους αυτό το τεράστιο πρόβλημα. Αλλά και να επιστήσουμε την προσοχή στην ολοκληρωμένη δημιουργία δικτύου αποχέτευσης, το υπόγειο πέρασμα των σωλήνων ρεύματος και τηλεφώνου (η τεχνολογία επιβάλει οπτικές ίνες) και γιατί όχι και δικτύου ομβρίων που διέθετε το Αργοστόλι από το 19ο αιώνα και κάποιοι κατήργησαν. Όλα αυτά τα πρόσθετα θα γίνουν με ελάχιστο κόστος αν υπάρχει οργάνωση και ταυτόχρονη εκμετάλλευση της διαδικασίας σκαψίματος των δρόμων, μετατρέποντας την πόλη μας σε σύγχρονη. Κάθε διαφορετική εξέλιξη, απλά θα αποτελεί ημίμετρο και θα μας καλεί ως φορολογούμενους και εργαζόμενους σε αυτό τον τόπο να υπομένουμε μια απαράδεκτη κατάσταση και να πληρώνουμε για ακόμα μια φορά έργα στο πολλαπλάσιο κόστος τους από αυτό που θα μπορούσε να επιτευχθεί.
Όραμα και έργα. Και πάνω από όλα σωστός σχεδιασμός. Για μια φορά, ώστε να μην χαθεί η μεγάλη ευκαιρία. Και για να αποκτήσουμε επιτέλους τις υποδομές που θα μας φέρουν τις δυνατότητες ανάπτυξης που προσδοκούμε.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)