Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το Δ.Σ. Λειβαθούς για τους ελέγχους στις τουριστικές επιχειρήσεις.
Το Δημοτικό Συμβούλιο Λειβαθούς κατά την χθεσινή (26/06/2006 συνεδρίασή του) αποδέχτηκε πρόταση του δημάρχου Νικολάου Φραντζή που απευθύνεται σε όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες και στο Νομαρχιακό Συμβούλιο αναφορικά με τους ελέγχους των τουριστικών επιχειρήσεων που χρησιμοποιούν κολυμβητικές δεξαμενές. Ειδικότερα το δημοτικό συμβούλιο επισημαίνει:1. Η νομοθεσία για την έκδοση άδειας και σωστής λειτουργίας κολυμβητικών δεξαμενών ταλαιπωρεί για πολλά χρόνια τους επιχειρηματίες του δήμου μας και των νησιών μας γενικότερα. Οι νομικές ασάφειες και οι αλλεπάλληλες ρυθμίσεις έχουν δημιουργήσει ανυπέρβλητα προβλήματα στις τουριστικές επιχειρήσεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελούν οι πρόσφατες νομοθετικές ρυθμίσεις οι οποίες αν και είναι προς την σωστή κατεύθυνση είναι αδύνατον να δρομολογηθούν εν μέσω τουριστικής περιόδου.
2. Οι ΟΤΑ επισήμως δεν γνωρίζουν τα απαιτούμενα νέα δικαιολογητικά και στοιχεία, έτσι σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες εμπλεκόμενες υπηρεσίες είναι ανέφικτο στους επιχειρηματίες – με τα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζουν – να ανταποκριθούν αυτήν την περίοδο στις νέες ρυθμίσεις.
Το δημοτικό Συμβούλιο Λειβαθούς έχοντας υπόψη τα ανωτέρω
ΟΜΟΦΩΝΑ αποφασίζει:
Καλεί κάθε αρμόδιο φορέα, υπηρεσία και κυρίως τις ελεγκτικές αρχές να κατανοήσουν την αντικειμενική αδυναμία των επιχειρηματιών στο τουριστικό τομέα και να σταματήσουν τους αυστηρούς ελέγχους και κυρίως την επιβολή κυρώσεων.
Η παρούσα απόφαση να κοινοποιηθεί στο Νομαρχιακό Συμβούλιο, τον βουλευτή του νομού στην Ένωση Ξενοδόχων και στους συλλόγους ενοικιαζομένων δωματίων του νησιού μας με την έκκληση να προβούν σε ανάλογες ενέργειες και αποφάσεις.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)