Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το ΙΚΙ για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος.
Με αφορμή τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας περιβάλλοντος, το ΙΚΙ υπενθυμίζει ότι το Περιβάλλον στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αποτελεί πλέον έναν από τούς τρεις βασικούς πυλώνες της σύγχρονης αναπτυξιακής αντίληψης και πολιτικής. Συνδυαζόμενο με την κοινωνική και οικονομική συνοχή αποτελεί την αναγκαία αλλά και ικανή συνθήκη για την βιώσιμη ανάπτυξη. Από την άλλη πλευρά ο σχεδιασμός του χώρου (πολεοδομία και χωροταξία), έχει πλέον ως βασικό στόχο και προτεραιότητα την προστασία και ολοκληρωμένη διαχείριση του περιβάλλοντος, φυσικού και πολιτιστικού.Δυστυχώς, στην Ελλάδα του 21 του αιώνα, απαιτούνται ακόμα σημαντικές προσπάθειες για να φθάσουμε σε μια ικανοποιητική προστασία του περιβάλλοντος. Όσο θα κυριαρχεί η νοοτροπία ΅ληστρικήςΆ ανάπτυξης και η έλλειψη βούλησης για ουσιαστικό χωροταξικό σχεδιασμό, τόσο θα διαιωνίζονται φαινόμενα, όπως η ανεξέλεγκτη ΅εκτός σχεδίουΆ δόμηση, ο βάρβαρος τραυματισμός του τοπίου, η αποσπασματική χωροθέτηση των επενδύσεων, η κατασπατάληση των φυσικών πόρων και γενικά οι κάθε είδους καταστροφικές επεμβάσεις που έχουν οδυνηρές συνέπειες για την ποιότητα του αστικού, περιαστικού και αγροτικού περιβάλλοντος.
Στα νησιά μας το περιβάλλον επιδεινώνεται καθημερινά ενώ ταυτόχρονα μένουν αναξιοποίητες οι σημαντικές δυνατότητες από την Ευρωπαϊκή Ένωση για την φροντίδα και την προστασία του. Τα παραδείγματα κακομεταχείρισης των μνημείων της φύσης και των ανθρώπων είναι πολλά. Η τραγική έλλειψη περιβαλλοντικής ευαισθησίας από τις τοπικές ηγεσίες και η εξοργιστική ανοχή και αδιαφορία των πάσης φύσεως αρμοδίων, για την διατήρηση και ανάδειξη του πλούσιου φυσικού και πολιτιστικού αποθέματος του τόπου μας , τείνει να δημιουργήσει μη αναστρέψιμες καταστάσεις.
Το ΙΚΙ συνεισφέρει υπεύθυνα και έμπρακτα στην προσπάθεια αυτή μέσα από μελέτες, έρευνες και εκδηλώσεις που στόχο έχουν, αφενός την προαγωγή της γνώσης και αφετέρου την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και τελικά την ενεργοποίηση των πολιτών σε θέματα αναβάθμισης περιβάλλοντος και ποιότητας ζωής. Στο πλαίσιο αυτό, διοργανώνει και εφέτος, προς το τέλος της θερινής περιόδου, Επιστημονικό Συμπόσιο για τα θέματα ανάπτυξης των νησιωτικών πόλεων στο οποίο θα διερευνηθούν και τα προβλήματα δομημένου περιβάλλοντος των νησιών μας.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)