Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το Κοργιαλένειο ενημερώνει για τους νέους όρους παραχώρησης αιθουσών βιβλιοθήκης
Το Κοργιαλένειο Ιδρυμα επιθυμεί να γνωρίσει στους συμπολίτες μας ότι ο χώρος της Βιβλιοθήκης και της αίθουσας καλλιτεχνικών εκδηλώσεων, οι οποίοι παραχωρούντο μέχρι πρότινος για μεγάλο αριθμό εκδηλώσεων, από τούδε και στο εξής θα δίδονται μόνο για εκδηλώσεις επιστημονικού, εκπαιδευτικού και θρησκευτικού περιεχομένου και υπό τον όρο ότι αυτές δεν είναι δυνατό να γίνουν σε άλλο χώρο και με αυτές δεν κινδυνεύει η ασφάλεια του κτιρίου και των ανεκτίμητης αξίας βιβλίων και λοιπών εκθεμάτων του.Είναι αλήθεια ότι αμέσως μετά τους σεισμούς, που τα νησιά μας στερήθηκαν οποιουδήποτε μεγάλου χώρου μαζικών εκδηλώσεων, ο μόνος χώρος που διατίθετο ήταν η αίθουσα του Ιδρύματός μας. Η αδήριτη ανάγκη, τότε, μαζικών εκδηλώσεων, σε συνδυασμό με την έλλειψη αιθουσών, ανάγκασαν το Συμβούλιό μας, προκειμένου να συνδράμει το κοινωνικό σύνολο, να παραχωρεί την αίθουσα και για εκδηλώσεις πέραν της βουλήσεως του μεγάλου ευεργέτη Μαρίνου Κοργιαλένιου και της διαθήκης του.
Αντίστοιχος λόγος δεν υπάρχει πλέον, αφού είναι γνωστό ότι στο Νομό μας υπάρχουν πολλές αίθουσες σε ξενοδοχεία, κλειστά γυμναστήρια και πολλούς άλλους χώρους που μπορούν κάλλιστα να καλύψουν τις ανάγκες αυτές του κοινωνικού συνόλου, συνεκτιμημένου και του γεγονότος ότι οσάκις η αίθουσα παραχωρήθηκε για άλλης μορφής εκδηλώσεις, κινδύνεψε το Ίδρυμα, αφού το μη επαρκές έτσι κι αλλιώς προσωπικό, αναγκάζετο να παραμένει για πολλές ώρες, ακόμη και μετά τα μεσάνυχτα, προκειμένου να σβήνει αναμμένες γόπες που άφρονες ή αδιάφοροι για την πολιτιστική μας κληρονομιά πετούσαν αναμμένες μέσα σε χώρο με άμεσο κίνδυνο καταστροφής του Ιδρύματος από φωτιά, αλλά και για τον καθαρισμό του Ιδρύματος από κάθε μορφής σκουπίδια.
ΕΚ ΤΟΥ ΚΟΡΓΙΑΛΕΝΕΙΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)