Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το ΠΑΜΕ για τους εργαζόμενους στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση
Η Γραμματεία του ΠΑΜΕ Κεφ/νιάς & Ιθάκης καταδικάζει με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο τον αυταρχισμό και την αυθαιρεσία της Νομαρχιακής Αρχής απέναντι στους εργαζόμενους στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση.
Η ποινικοποίηση των αγώνων που επιχειρεί η Ν. Αρχή με την εφαρμογή ασφαλιστικών μέτρων προκειμένου να χαρακτηρισθούν παράνομες και καταχρηστικές οι δίκαιες και δικαιολογημένες κινητοποιήσεις των συναδέλφων εργαζομένων στη Ν.Α. φανερώνει τα αδιέξοδα της αντεργατικής πολιτικής που καθημερινά οξύνει την επίθεσή της στην εργατική τάξη με κάθε μέσο.
Κομμάτι της κυβέρνησης και της πολιτικής και της ΕΕ η Ν.Αρχή, δεν διαχειρίζεται μόνο την αντιλαϊκή της πολιτική αλλά αντιγράφει και τις μεθόδους της πρωτοπορώντας πανελλαδικά αφού ο ίδιος ο ίδιος ο θεσμός της ΤΑ διώκει τους εργαζόμενους. Αντί να πληρώσει τα δεδουλευμένα οδοιπορικά ενός ολόκληρου χρόνου συναδέλφων υπαλλήλων τους διώκει κι από πάνω γιατί κινητοποιούνται.
Ηθικός αυτουργός αυτών των εξελίξεων είναι η πολιτική των κυβερνήσεων ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που πιστές στην εξυπηρέτηση των συμφερόντων του μεγάλου κεφαλαίου, όπως τους επιβάλλει η ΕΕ, υλοποιούν καθημερινά και βήμα βήμα μια ανελέητη επίθεση ενάντια στους εργαζόμενους με στόχο περισσότερα κέρδη. Με σταθερό σύμμαχό τους τις συμβιβασμένες ηγεσίες της ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ επιτίθενται στα εργασιακά, ασφαλιστικά, συνδικαλιστικά δικαιώματα, στο ωράριο, διαμορφώνουν χαμηλές αποδοχές, επιδεικνύουν αυταρχισμό και είναι μόνο μερικά από τα κατορθώματά τους. Γι αυτό το σκοπό διαμόρφωσαν την Τ.Α., ένα ακόμα μηχανισμό του κράτους, για να επιτεθούν με ένα ακόμη τρόπο στους εργαζόμενους. Διαμόρφωσαν ανάλογο θεσμικό πλαίσιο ώστε να στερήσουν από το θεσμό πόρους και να του φορτώσουν αρμοδιότητες φορομπηχτικές και αστυνομικές καθώς και το σύνολο της κοινωνικής πολιτικής που μέχρι σήμερα είχε το κράτος, αναγκάζοντας έτσι τους εργαζόμενους να πληρώσουν δύο και τρεις φορές. Απαξιώνουν τους εργαζόμενους στην Τ.Α. και επιτίθενται σε αυτούς γιατί στόχο έχουν την ιδιωτικοποίηση αρκετών τομέων υπηρεσιών και δραστηριοτήτων της αυτοδιοίκησης.
Η Γραμματεία του ΠΑΜΕ θεωρεί σοβαρή πρόκληση για όλους τους εργαζόμενους του Νομού την αυταρχική συμπεριφορά της Ν. Αρχής, καθώς και αιτία την υπόθεση να την πάρουν στα χέρια τους οι εργαζόμενοι όλου του Νομού. Εκτός από τη δεδομένη αλληλεγγύη στους συναδέλφους της Ν.Α. τέτοιες μέθοδοι μπορεί να αποτελέσουν πρόκριμα για περαιτέρω επίθεση σε όλους τους εργαζόμενους.
Η Γραμματεία του ΠΑΜΕ θα πάρει συγκεκριμένες πρωτοβουλίες συμπαράστασης των εργαζομένων στη Ν.Α. Καλεί όλους τους εργαζόμενους σε ταξική συσπείρωση σε κοινό μέτωπο και αντεπίθεση ενάντια στις επιδιώξεις κυβέρνησης, εργοδοσίας και μηχανισμών. Τους καλεί να βγάλουν συμπεράσματα, να κατανοήσουν την ανάγκη αλλαγής των πολιτικών συσχετισμών. Καλεί σε κοινές πρωτοβουλίες όλων των φορέων και σωματείων του Νομού, ώστε να επιβάλλουν πάραυτα την άρση της δίωξης.
Η Γραμματεία του ΠΑΜΕ καλεί τέλος τη Ν.Αρχή να σταματήσει αμέσως τη δίωξη αφού σε αντίθετη περίπτωση θα υπάρξει σύσσωμη απάντηση της εργατικής τάξης του Νομού.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)