Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το πανηγύρι του Αγίου Γερασίμου στις 16 Αυγούστου
Η μεγαλύτερη εορτή για την Κεφαλονιά δεν είναι τον δεκαπενταύγουστο αλλά μια μέρα αργότερα. Στις 16 Αυγούστου ο τοπικός Άγιος Γεράσιμος και η μονή του στα ομαλά έχει την τιμητική της. Αυτή την ημέρα εορτάζεται η κοίμηση του Αγίου. Κεφαλονίτες και μη συρρέουν κατά χιλιάδες για να προσκυνήσουν στο σκήνωμα του Αγίου στον νεόκτιστο ναό. Οι πιστοί εύχονται μεταξύ τους χρόνια πολλά.
Η εορτή ξεκινάει από το απόγευμα της προηγούμενης ημέρας με την λειτουργία. Η ουρά των πιστών είναι τεράστια και θα πρέπει να περιμένει πολλές ώρες όποιος επιθυμεί να προσκυνήσει αυτή την ημέρα. Ο κόσμος συνεχίζει να συγκεντρώνεται ολόκληρο το βράδυ για να φτάσει το επόμενο πρωινό να έχει κατακλείσει την τεράστια έκταση στην οποία απλώνεται το μοναστήρι. Πολλοί παραμένουν το βράδυ σε κρεβάτια εκπληρώνοντας κάποιο τάμα. Ο Άγιος Γεράσιμος έχει βοηθήσει πολύ κόσμο και ξακουστά είναι τα θαύματά του από ανθρώπους που έχει θεραπεύσει.
Οι πιο τολμηροί κατεβαίνουν στο υπόγειο του παλαιού ναού που βρίσκεται το ασκητήριο του Αγίου σε ένα πιο δυσπρόσιτο σημείο, αλλά άξιο να επισκεφτεί όποιος για πρώτη φορά και όχι μόνο έρχεται στο ναό. Αρκεί να έχει τις φυσικές ικανότητες να κατέβει την πανύψηλη σκάλα που οδηγεί σε αυτό. Κατά τις 11 το επόμενο πρωινό με την ολοκλήρωση της ακολουθίας το σκήνωμα οδηγείται στον πλάτανο που βρίσκεται σε μικρή απόσταση από τον ναό, με μια ακολουθία την οποία οι πιστοί παρακολουθούν με κατάνυξη.
Ο Άγιος Γεράσιμος να μας έχει όλους καλά.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)