Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![«Το πιο όμορφο τανγκό» 22 & 23 Οκτωβρίου στο Μέγαρο Μουσικής](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fdf6557c3b29d64eba0ce8fe935afb4eb_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=fd9bf9cf)
![«Το πιο όμορφο τανγκό» 22 & 23 Οκτωβρίου στο Μέγαρο Μουσικής](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2Fdf6557c3b29d64eba0ce8fe935afb4eb_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=d82f7756)
«Το πιο όμορφο τανγκό» 22 & 23 Οκτωβρίου στο Μέγαρο Μουσικής
Σάββατο 22 Οκτωβρίου – ώρα 20:30
Κυριακή 23 Οκτωβρίου – ώρα 19:00
Μέγαρο Μουσικής Αθηνών – Αίθουσα Χρήστος Λαμπράκης
Η ορχήστρα ποικίλης μουσικής της ΕΝΩΣΗΣ ΕΠΤΑΝΗΣΙΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ για δύο μοναδικές εμφανίσεις συμμετέχει πλαισιώνοντας το αφιέρωμα του Συλλόγου «Οι Φίλοι της Μουσικής» στην «χρυσή εποχή» του ελληνικού τανγκό σε μια μοναδική μουσικοθεατρική παράσταση που θα ταξιδέψει το κοινό στη ρομαντική εποχή της παλιάς Αθήνας. Το ελληνικό τανγκό, με τις πλούσιες μελωδίες του και τον ερωτικό του στίχο, άνθησε στην αστική Αθήνα του Μεσοπολέμου, φέρνοντας άρωμα παριζιάνικου τανγκό μέσα από τα υπέροχα τραγούδια σπουδαίων ελλήνων συνθετών και στιχουργών.
Ποιος δε θυμάται τους στίχους και τη μουσική του σπουδαίου Γιώργου Μουζάκη…
«Το πιο όμορφο τανγκό, το τανγκό της Αθήνας,
τανγκό ερωτικό, το τανγκό της Αθήνας…»
Οι λυρικές φωνές της Τζίνας Φωτεινοπούλου και του Αντώνη Κορωναίου, θα ταξιδέψουν το αθηναϊκό κοινό στη ρομαντική εποχή του 1930-1955 με τα νοσταλγικά και αγαπημένα τραγούδια των Σουγιούλ, Αττίκ, Γιαννίδη, Χαιρόπουλου, Σπάρτακου, Καπνίση, Γούναρη, Πολυμέρη, Μαρούδα, Μουζάκη κ.ά. αναβιώνοντας τις σπουδαίες ερμηνείες της Δανάης, της Βέμπο, της Στέλλας Γκρέκα και άλλων μεγάλων ερμηνευτών της εποχής σε ενορχήστρωση και μουσική διεύθυνση του Καλλιτεχνικού Δ/ντή της Ε.Ε.Ε., μαέστρου Παναγή Μπαρμπάτη.
Τη σκηνοθεσία και τις χορογραφίες της παράστασης υπογράφει η Σοφία Σπυράτου που θα ζωντανέψει στη σκηνή του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών τις ονειρικές εικόνες μιας ξεχασμένης Αθήνας, ντυμένες με τους ζεστούς φωτισμούς του Αντώνη Παναγιωτόπουλου. Τα κείμενα της παράστασης επιμελήθηκε ο Στέλιος Χατζηαδαμίδης, με ερμηνευτές τους καταξιωμένους ηθοποιούς Γιάννη Στάνκογλου και Χλόη Μάντζαρη. Μια πλειάδα χορευτών θα μας παρασύρει σε ρυθμούς tempo di tango, tango habanera, tango bolero, tango beguine, tango swing, foxtrot, charleston, tempo di valse που σφράγισαν την ιστορία του ελληνικού τανγκό, γνωστού και ως Tango Greco.
Έναρξη προπώλησης
Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου
Πληροφορίες – κρατήσεις
210 7282 333, www.megaron.gr
Oμαδικές κρατήσεις: 210 7282 367
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)