Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το πρώτο Δημοτικό Συμβούλιο Αργοστολίου για το 2009
Το Δημοτικό Συμβούλιο Αργοστολίου συνήλθε την Κυριακή, 4 Ιανουαρίου 2009 για τις δημαιρεσίες της δεύτερης διετίας της θητείας του, δηλαδή την εκλογή του Προεδρείου και της Δημαρχιακής Επιτροπής.
Ο Δήμαρχος κ. Γ. Τσιλιμιδός κατά την έναρξη της συνεδρίασης σε σύντομη ομιλία του αναφέρθηκε στην δύσκολη συγκυρία που διανύουμε και λόγω της διεθνούς οικονομικής κρίσης, αλλά και λόγω των υπαρχόντων προβλημάτων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης που παραμένουν άλυτα λόγω της πολιτικής του κεντρικού κράτους απέναντί της.
Επεσήμανε χαρακτηριστικά την οικονομική καχεξία της Τ.Α. που με το ένα χέρι τής δίνονται χρήματα και αφαιρούνται με το άλλο, την αδικαιολόγητη καθυστέρηση του ΕΣΠΑ και την παραπομπή στις καλένδες της διοικητικής μεταρρύθμισης.
Προσδιόρισε τους βασικούς στόχους του Δήμου και κάλεσε τους συμβούλους, ιδιαίτερα της πλειοψηφίας, να καταβάλλουν την μέγιστη προσπάθεια για να υπηρετηθούν με τον καλύτερο τρόπο, στις δεδομένες συνθήκες, οι ανάγκες του Δήμου και των Νομικών του Προσώπων.
Εξέφρασε επίσης, μεθερμηνεύοντας, όπως είπε, και τα αισθήματα όλων των Δημοτικών Συμβούλων, την αγανάκτηση για όσα συμβαίνουν στην πολύπαθη περιοχή της Παλαιστίνης και ειδικά στην λωρίδα της Γάζας.
Η διαδικασία που ακολούθησε υπήρξε υποδειγματική. ΚατΆ αυτήν όλες οι πλευρές του Δημοτικού Συμβουλίου επέδειξαν υψηλό αίσθημα ευθύνης και, παρά τις διαφορετικές πολιτικές απόψεις, συναίνεσαν σε ομόφωνη εκλογή, τόσο του Προεδρείου όσο και της Δημαρχιακής Επιτροπής.
Έτσι επανεξελέγησαν:
Πρόεδρος του Δ.Σ. ο κ. Σ. Πεφάνης
Αντιπρόεδρος του Δ.Σ. ο κ. Π. Βασιλάτος
Γραμματέας του Δ.Σ. ο κ. Γ. Βαλλιανάτος
Για την Δημαρχιακή Επιτροπή:
Τακτικά Μέλη οι κ.κ. Σ. Σαμούρης, Α. Κουνάδης, Ν. Κορσιάνος, Α. Λουβερδής, Ν. Ανουσάκης και Γ. Ζαχαράτος.
Αναπληρωματικά Μέλη οι κ. κ. Δ. Ανδρεάτος, Δ. Γασπαρινάτος, Β. Ρουχωτάς, Α. Κοσμάτος, Π. Βανδώρος.
Σε όλες τις εκλογές οι υποψήφιοι έλαβαν 19 ψήφους.
Απούσες ήταν οι κ. κ. Α. Αμίτση και Α. Μοσχονά.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)