Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το σωματείο ναυτικών για τις συντάξεις του κλάδου
Πολλές απορίες μας δημιούργησε η αποκάλυψη στον Αθηναϊκό τύπο της διατύπωσης του άρθρου 28 του νομοσχεδίου που πρόσφατα κατατέθηκε στη Βουλή, περί <<Αναβάθμισης και αναδιοργάνωσης της ναυτικής εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις>>, σύμφωνα με το οποίο <<για τον υπολογισμό των συντάξεων ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ, δεν προσμετρώνται τα εκ του νόμου προβλεπόμενα πάσης φύσεως επιδόματα και δώρα εορτών και αδείας, ακόμη και αν αυτά ενσωματώνονται στο βασικό μισθό, όπως ορίζεται στις Συλλογικές Συμβάσεις Ναυτικής Εργασίας>>.Ούτε η προφορική <<διευκρίνιση>> του ΥΕΝ ότι αφορά τα πληρώματα των ρυμουλκών είναι καθησυχαστική, αφού πουθενά δεν φαίνεται να αναφέρεται κάτι τέτοιο.
Η πρόταση του Υπουργού προς την ΠΝΟ, να προσθέσει στο άρθρο, όποια φράση νομίζει πως διασφαλίζει τις συντάξεις μας, φαίνεται να διευθετεί το πρόβλημα.
Ελπίζουμε η αφαίρεση τελικά (μετά την έντονη αντίδραση της ΠΝΟ) της φράσης <<πάσης φύσεως>> που συμφωνήθηκε να μας καλύπτει.
Ομως οι άσχημες εντυπώσεις παραμένουν, ότι επιχειρήθηκε να <<κοπούν>> από τις συντάξεις μας οι αυξήσεις τις οποίες πήραμε τα τρία τελευταία χρόνια, λόγω της <<ενσωμάτωσης>> του επιδόματος των Κυριακών.
Εξ’ άλλου, αν το ΝΑΤ κάνει κρατήσεις σ’ αυτά τα επιδόματα, γιατί να μη <<προσμετρώνται>>; Αυτοί που εισηγούνται τέτοια μέτρα – κι έχουμε πολλά νοιώσει στο <<πετσί>> μας – το κάνουν και για τις δικές τους συντάξεις;
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)