Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Το σωματείο Ναυτικών "Νίκος Καββαδίας" για το πρόβλημα με το κρουαζιερόπλοιο
Από το Παγκεφαλληνιακό Σωματείο Ναυτικών “Ο Νίκος Καββαδίας” εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:
Με αφορμή το προχθεσινό περιστατικό της αδυναμίας πλαγιοδέτησης του κρουαζιερόπλοιου “PALOMA I” στο λιμάνι του Αργοστολίου, θέλουμε να υπενθυμίσουμε ότι έχουμε καταθέσει πρόταση δημιουργίας κάποιου είδους πλοηγικής υπηρεσίας, την οποία το σωματείο μας θα μπορούσε να συνδράμει αφιλοκερδώς, ώστε να αποφεύγονται τέτοια συμβάντα, τα οποία αποτελούν αρνητική διαφήμιση για τον τόπο.Αν και εδώ πρέπει να επισημάνουμε τις εναλλακτικές λύσεις που ο Ουκρανός Πλοίαρχος του είχε, όπως πρυμνοδέτηση ή παραμονή σε άγκυρα, κάτι που ασφαλώς ΄Έλληνας Πλοίαρχος θα έκανε, ώστε η επίσκεψη των επιβατών του κρουαζιερόπλοιου στο νησί μας να πραγματοποιηθεί.
Θεωρούμε επίσης σκόπιμο το Λιμενικό Ταμείο να προμηθευτεί μία κινητή σκάλα επιβίβασης / αποβίβασης επιβατών, για την περίπτωση προβλημάτων με τις σκάλες των επιβατηγών πλοίων, όπως πρόσφατα συνέβη και στο λιμάνι του Ηρακλείου Κρήτης.
Ο χαμένος χρόνος δεκαετιών για τον εκσυγχρονισμό του λιμανιού Αργοστολίου είναι ανάγκη να κερδηθεί τώρα. Η επίσπευση των διαδικασιών κατασκευής της προβλήτας πλαγιοδέτησης επιβατηγών πλοίων, κάτι για το οποίο αγωνίζεται προσωπικά ο συνάδελφος Πλοίαρχος Νομάρχης Δ.Λευκαδίτης, καθώς και η λειτουργία της μαρίνας είναι απαραίτητες, γιατί η απορρόφηση των κονδυλίων από τα Ευρωπαϊκά πακέτα στήριξης έχουν προθεσμίες, αλλά δεν αρκούν. Υποδομές και μέτρα, όπως τα προαναφερθέντα, υποβοηθητικά της λειτουργικότητας του λιμανιού πρέπει να δημιουργούνται και να λαμβάνονται εγκαίρως.
Από παντού επισημαίνεται ότι χωρίς την συνδρομή του τουρισμού και της ναυτιλίας η οικονομία της χώρας θα είχε καταρρεύσει. ΄Όλοι επομένως πρέπει να κατανοήσουμε ότι τα χρήματα που δαπανώνται και οι προσπάθειες που καταβάλλονται σε αυτούς τους δύο τομείς, μας επιστρέφονται στο πολλαπλάσιο.
Το Δ.Σ.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)