Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Τροποποίηση αποφάσεων περιβαλλοντικών όρων στα Αιολικά Πάρκα.
Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δ/νση Περιβάλλοντος & Χωροταξίας της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων εκδόθηκε η υπ΄ αριθμ. 9646/19-07-2006 Απόφαση που αφορά τροποποίηση απόφασης έγκρισης περιβαλλοντικών όρων του έργου: «Εγκατάσταση και Λειτουργία Αιολικού Σταθμού Παραγωγής Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΑΣΠΗΕ) της εταιρείας ΑΙΟΛΙΚΗ ΠΑΝΕΙΟΥ Α.Ε., και της οδικής πρόσβασης στον αιολικό σταθμό, στη θέση «Αγία Δυνατή», στα διοικητικά όρια του Δήμου Πυλαρέων, Ν. Κεφαλληνίας & Ιθάκης» με αλλαγή ισχύος από 30,6MW σε 27,2MW και εγκατάσταση 14 ανεμογεννητριών αντί 36.Επίσης εκδόθηκε η υπ΄ αριθμ. 9606/19-07-2006 Απόφαση που αφορά τροποποίηση απόφασης έγκρισης περιβαλλοντικών όρων του έργου: «Εγκατάσταση Αιολικού Σταθμού Παραγωγής Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΑΣΠΗΕ) της εταιρείας ΤΕΤΡΑΠΟΛΙΣ ΑΙΟΛΙΚΑ ΠΑΡΚΑ Α.Ε., στη θέση «Ξερολίμπα-Μονολάτη-Πόρος Σέλλας», του Δήμου Αργοστολίου Ν.Κεφαλληνίας & Ιθάκης» με αλλαγή ισχύος από 10,2MW σε 13,6MW μέσω ρύθμισης ηλεκτρονικών ισχύος υφισταμένων ανεμογεννητριών».
Οι παραπάνω αποφάσεις βρίσκονται στο Γραφείο Προέδρου του Νομαρχιακού Συμβουλίου στη διάθεση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου για να λάβει γνώση ως προς το περιεχόμενό της.