Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Τ. Καραβίας: Απορρίφθηκε το έργο «Οδική Ασφάλεια Ιθάκης».
Απορρίφθηκε η πρόταση ένταξης της Ν.Α. στο ΠΕΠ Ιονίων Νήσων 2000-2006 του έργου Οδική Ασφάλεια Ιθάκης που αφορούσε ουσιαστικά το επαρχιακό δίκτυο Ιθάκης προϋπολογισμού 454,000 ¤. Η αιτιολογίες απόρριψης ήταν: α) διότι διαπιστώθηκε επικάλυψη φυσικού αντικειμένου με το έργο Οδική Ασφάλεια του Γ’ ΠΕΠ β) διότι δεν έγιναν οι διαδικασίες περιβαλλοντικής αδειοδότησης, γ) διότι η περιγραφή του φυσικού αντικειμένου ήταν ασαφής και δεν προσκομίστηκε μελέτη δ) διότι δεν υπήρχε απόφαση τού Νομαρχιακού Συμβουλίου και ε) σε ότι αφορά τη ρεαλιστικότητα προϋπολογισμού κ«ί χρονοδιαγράμματος δεν μπορούσε να γίνει εκτίμηση λόγω απουσίας μελέτης και αδειοδοτήσεων.Έτσι ένα από τα σημαντικά έργα υποδομής της Ιθάκης όπως το Επαρχιακό Δίκτυο οδηγείται στις καλένδες σε ότι αφορά τη χρηματοδότηση του Δ” ΠΕΠ. Και να σκεφτείτε ότι μέχρι στιγμής κανένα έργο δεν έχει προχωρήσει στην Ιθάκη – εκτός από τμήμα του δρόμου Εμπρός Αετού – ενώ το έργο της Επέκτασης Γυμνασίου -Λυκείου περισσότερο από ένα χρόνο (η μελέτη ανατέθηκε από τον Δήμο Ιθάκης) καθυστερεί από την υπαιτιότητα των Τεχνικών Υπηρεσιών της Ν.Α.
Και μη μου πείτε κ. Νομάρχη ότι κάνω αντιπολίτευση για την αντιπολίτευση, αναλίσκομαι σε στείρα και ανούσια κριτική. Η Ιθάκη χάνει το τρένο της ανάπτυξης της και για δεύτερη προγραμματική περίοδο (η πρώτη στο Γ’ ΚΠΣ) και σχετικά με τις χρηματοδοτήσεις του ΠΕΠ 2000 -2006 όχι μόνο σε βασικά έργα υποδομής αλλά και σε έργα όπως το Επαρχιακό Δίκτυο που σε ότι αφορά την μελέτη του εκκρεμεί εδώ και περίπου 8 χρόνια, μελέτη που θα μπορούσαν να κάνουν οι ίδιες οι Τεχνικές Υπηρεσίας της Ν.Α. και το έργο να είχε δημοπρατηθεί.
ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ ΚΑΡΑΒΙΑΣ
ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΙΘΑΚΗΣ
(Υποψήφιος Νομαρχιακός Σύμβουλος)
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)