Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Τo «κεντρί» το είχε ο Α.Σ.Κ.
Η Σφήκα ήταν η αντίπαλος, ωστόσο το «κεντρί» το είχε ο Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιά. Ο Α.Σ.Κ., επικράτησε στο πρώτο εντός έδρας εφετινό παιχνίδι του της ομάδας της Πάτρας με 54-34, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της ΒΆ ΕΣΚΑ-Η. Η ομάδα μας είχε πάθος, έπαιξε καλό μπάσκετ και έφτασε σε μία απολύτως δίκαιη επικράτηση με 20 πόντους διαφορά, κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Με τον Νίκο Κουγιανό να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να σημειώνει 18 πόντους και άξιους συμπαραστάτες τους Καραπέτσα, Κουρή και Συγγούρη, ο Α.Σ.Κ. ξεκίνησε το… πάρτι στο 2ο δεκάλεπτο και το ολοκλήρωσε με το φινάλε της αναμέτρησης, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο 36Ά (+27 53-26).
«Τα παιδιά έχουν πολύ ταλέντο και θα πρέπει να πιστέψουν στις ικανότητές τους. Φτάσαμε σε μία σπουδαία νίκη. Θα χτυπήσουμε όλα τα παιχνίδια που έχουμε μέσα στην Κεφαλονιά και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο στα εκτός έδρας» δήλωσε ο προπονητής του Α.Σ.Κ. Πάνου Ματιάτου.
«Ήμασταν από την αρχή συγκεντρωμένοι και διαβάσαμε σωστά το παιχνίδι. Η άμυνά μας έδωσε τη νίκη και τα σουτ που μπήκαν από την περιφέρεια. Η νίκη αυτή θα μας βοηθήσει ψυχολογικά για τη συνέχεια» ήταν τα λόγια του Νίκου Καραπέτσα, ενώ στο ίδιο μήκος κύματος και ο συμπαίκτης του Βαγγέλης Συγγούρης: «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Παίξαμε πολύ δυνατά στην άμυνα, εξουδετερώσαμε τον καλύτερο παίκτη τους, τρέξαμε στον αιφνιδιασμό και φτάσαμε στη σπουδαία νίκη».
«Έχουμε μπει σε ρυθμό»
Για τη δουλειά που έχει γίνει στην ομάδα έκανε λόγο ο Στέφανος Κουρής: «Η δουλειά που έχουμε κάνει επιβεβαιώθηκε. Πλέον έχουμε μπει σε αγωνιστικό ρυθμό και έχουμε βρει τα πατήματά μας. Όλα τα παιδιά βοηθούν και θα πρέπει να συνεχίσουμε έτσι για να πετύχουμε τους στόχους μας».
Την επόμενη αγωνιστική, ο Α.Σ.Κ. θα ταξιδέψει στον Πύργο για να αντιμετωπίσει τον Κρόνο.
Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του αδικοχαμένου Φώτη Τσιλιμιδού.
Διαιτητές: Υψηλάντης – Κανελλόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-14, 31-16, 40-23, 54-34
Α.Σ.Κ. (Πάνος Ματιάτος): Κουγιανός 18 (3), Χέλμης 1, Σαρρής, Γονατάς, Καραπέτσας 11 (1), Γεμενετζής 3 (1), Κυριακίδης 4, Συγγούρης 6, Κουρής 8 (1), Κωνσταντίνου 2, Μαγουλάς.
Σφήκα (Κορφιάτης-Καννελόπουλος): Τσακούλης, Κανελλόπουλος 17 (3), Φραγκούλιας 3, Χριστοδούλου 6, Σουλιντζής 8, Δερβισόπουλος, Κορφιάτης.
Aνετη νίκη για τους παίδες
Aλλη μία νίκη, τούτη τη φορά επί του Κόροιβου Αμαλιάδας, πέτυχε η παιδική ομάδα του Α.Σ.Κ. στο Αργοστόλι με 57-43.
Καλαφάτης, Σπανός και Μοσχόπουλος οδήγησαν το σκοράρισμα για τον Α.Σ.Κ., ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θεοδωρόπουλος, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους με 4 τρίποντα.
Α.Σ.Κ. (Λεωνίδας Παπαδάτος): Μοσχόπουλος 12, Παλημέρης, Πορτελάνος 2, Καλαφάτης 16 (3), Σπανός 14, Χρηστάτος, Παπαδάτος 7, Βασιλάτος Αντ., Ταραζής 7.
Την επόμενη αγωνιστική, οι παίδες του Α.Σ.Κ. θα υποδεχθούν το Έσπερο Πατρών.
Για όλα τα θέματα του Αθλητικού Συλλόγου Κεφαλονιά επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου www.askefalonia.gr
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)