Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Υποδοχή Υπουργού του Γιβραλτάρ από τον Δήμαρχο Κεφαλλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F6fd4ff008e5ad2bf609226e6fa843b4e_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=8b0213c9)
![Υποδοχή Υπουργού του Γιβραλτάρ από τον Δήμαρχο Κεφαλλονιάς](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F6fd4ff008e5ad2bf609226e6fa843b4e_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=afea539c)
Υποδοχή Υπουργού του Γιβραλτάρ από τον Δήμαρχο Κεφαλλονιάς
Με ιδιαίτερη τιμή, ο Δήμαρχος Κεφαλλονιάς, κ. Αλέξανδρος Παρίσης, υποδέχθηκε στο Δημαρχιακό Μέγαρο, στις 9 Ιουνίου 2018, τον Υπουργό της Κυβέρνησης του Γιβραλτάρ κ. Gilbert Licudi, τον οποίο συνόδευε ο Α/Δήμαρχος κ. Ευάγγελος Κεκάτος.
Ο κ.Παρίσης προσέφερε την τιμητική πλακέτα του Δήμου στον κ. Licudi σε ένδειξη σεβασμού για την επίσκεψη του στο νησί μας. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Υπουργός διαχειρίζεται τα Χαρτοφυλάκια Τουρισμού, Εμπορίου, Εργασίας, Αεροπορίας και Ναυτιλίας και βρέθηκε στην Ελλάδα για την συμμετοχή του στα «Ποσειδώνια 2018» , όπου συμμετείχε επισήμως το Γιβραλτάρ.
Φυσικά ακολούθησε ευρεία σύσκεψη προεδρεύοντος του κ. Παρίση και συζητήθηκαν τα ανάλογα θέματα και οι δυνατότητες συνεργασίας μεταξύ της Κεφαλλονιάς και του Γιβραλτάρ. Ευχάριστη έκπληξη ήταν το γεγονός της καταγωγής από το Ληξούρι (Οικογένεια Λυκούδη) του κ. Gilbert Licudi που ήταν και ο λόγος που επέλεξε να επισκεφθεί το νησί μας. Εξάλλου, ιδιαίτερη επικοινωνία είχε ο κ. Υπουργός και με τον Α/Δημαρχο κ. Διονύση Λυκούδη που ως μέλος της ίδιας οικογένειας ευχήθηκε στον τελευταίο το «καλοτάξιδο» για το νέο πλοίο «Αλεξάνδρα Λ.» , που σήμερα δρομολογήθηκε στις γραμμές του Ιονίου.
Τέλος, ακολούθησε γεύμα που παρέθεσε ο κ. Δήμαρχος προς τιμήν του κ. Υπουργού, ο οποίος ευχαρίστησε τόσο για την τιμή της υποδοχής όσο και της εγκάρδιας φιλοξενίας.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)