Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΕΦΥΡΑ: Έκφραση και τύπος
Σχετικά με το άρθρο «ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΕΦΥΡΑ» που δημοσιεύτηκε εδώ στις 17 Απριλίου 2005:
Αγαπητό μου «mykefalonia», αισθάνομαι την ανάγκη να γράψω σχετικά με την υποχρέωση του ενημερωτικού τύπου να μεταφέρει αυτούσια κάθε δημοσίευση, χωρίς διαστρέβλωση του κειμένου ή του νοήματός του.
Έπειτα από ψύχραιμη αποτίμηση των γεγονότων, θεωρώ αισχρή την παραποίηση των γραπτών μου από τον τοπικό τύπο. Τη στιγμή που εσύ φιλοξενείς το άρθρο μου απαράλλαχτο σε περιεχόμενο και μορφή από εκείνο που εγώ έστειλα, η ημερήσια εφημερίδα η οποία το δημοσίευσε (στις 30 Απριλίου 2005) έκρινε σκόπιμο να υπογραμμίσει ορισμένες θέσεις που όμως δεν συνοψίζουν το άρθρο στο σύνολό του, ούτε επισημαίνουν κάτι που όφειλε να επισημανθεί αλλά είναι προφανές ότι συμφωνούν με τις απόψεις του εκδότη και εξυπηρετούν τη χειραγώγηση της κοινής γνώμης μέσω ευσυνείδητης και υποσυνείδητης υποβολής εκ μέρους του. Για να διαλύσω κάθε υποψία επιπόλαιης αντιμετώπισης από την δική μου πλευρά, υπενθυμίζω την υποχρέωση που έχει μια εφημερίδα όπως και κάθε άλλο μέσο μαζικής επικοινωνίας να σέβεται την ελευθερία έκφρασης με ό,τι αυτό συνεπάγεται, την διατήρηση του αυθεντικού λόγου συγκεκριμένα, χωρίς επεμβάσεις εμπλουτισμού και έμφασης. Κανείς δεν μπορεί να πείσει εμένα και όλους τους νοήμονες αναγνώστες ότι αυτή η ενέργεια αποτελούσε αρωγή στο άρθρο μου, πρόκειται για ενέργεια παντελώς αδικαιολόγητη,
δίχως ίχνος σοβαρότητας και επαγγελματισμού.
Από τη μια λυπάμαι για αυτήν την κουτοπόνηρη ομολογουμένως πρακτική την οποία έχω παρατηρήσει και σε άρθρα άλλων, στο παρελθόν, από την άλλη χαίρομαι για την αποκάλυψη του ποιόν του υπευθύνου της έκδοσης, και η ευθύνη βαραίνει φαντάζομαι τον ονομαστικό εκδότη. Δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να κατηγορήσει κανέναν προσωπικά χωρίς να υπάρχουν συγκεκριμένα και αυστηρά ενοχοποιητικά στοιχεία εναντίον του, αλλά δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση η ενέργεια έχει συγκαλυφθεί. Ο θύτης καλύπτεται από έναν κόλαφο θέσεων ευθύνης και αρμοδιότητας που βολεύει εξαιρετικά την τελμάτωση προσπαθειών του κάθε θύματος που αναζητεί δικαίωση. Δεν επιθυμώ να εμπλακώ σε μικρο-διενέξεις ώστε να ξεφύγουμε από την ουσία του ζητήματος, πιστεύω ότι το αναγνωστικό κοινό σου θα εκτιμήσει σωστά την κατάσταση και ελπίζω το συμβάν αυτό να προσδώσει δύναμη στην προσπάθεια των λογικών και κοινωνικά ηθικών ανθρώπων να καλλιεργήσουν τον πολιτισμό και να αναπτύξουν «βιολογικά»(!) το μέλλον.
Με ευχαριστίες για την φιλοξενία σου, ..NOSTOS
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)