Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Φάκελος Κρανιά, κι άλλο τροχαίο ατύχημα
Όσο κι αν τα φωνάζουμε όλοι οι διερχόμενοι από τον περιβόητο δρόμο καρμανιόλα, οι υπεύθυνοι δεν φαίνεται να βιάζονται. Αν και ομολογουμένως συχνά στις ομιλίες τους θυμούνται και αναφέρονται στην υπάρχουσα κατάσταση και στην ανάγκη για επίλυση του προβλήματος, αυτή δυστυχώς παραμένει η ίδια.
Διερχόμενος σήμερα από την κρανιά, είδα ένα αμάξι τούμπα στο χαντάκι. Προφανώς υπερβολική ταχύτητα, αλλά και η κακή κατάσταση του δρόμου θα έπαιξε το ρόλο της. Γιατί για να γυρίσει ένα όχημα ανάποδα δεν αρκεί μόνο να κινείται γρήγορα. Για τον οδηγό και τους επιβάτες δεν άκουσα τίποτε. Να είχαμε τραυματισμούς; Πιθανότατα κάτι θα έγινε. Ελπίζω όχι τα χειρότερα, αλλά και πάλι δεν κατάφερα να μάθω περισσότερα.
Απλές σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό. Κάναμε κουράγιο και υπομονή μέχρι το Πάσχα που μας υποσχέθηκαν ότι το έργο θα αρχίσει. Ακούγοντας πάντα και τα διάφορα περί κολλήματος στις απαλλοτριώσεις. Όλα αυτά είναι αρκετά για να ανεχθούμε αυτή την κατάσταση; Και κάθε φορά που διερχόμαστε να σκεφτόμαστε μήπως κάποιος από μας πέσει στο χαντάκι ή ακόμα πιο πιθανό κάποιο όχημα χάνοντας τον έλεγχο να πέσει πάνω μας;
Όλα αυτά και χωρίς άλλα σχόλια, απλά με μια ευχή. Να μην δοθεί άλλη ευκαιρία να γράψω για το συγκεκριμένο θέμα. Και απλά να συνεχιστούν τα έργα για τον περιορισμό της επικινδυνότητας των δρόμων στο νησί μας, όπως αυτή άρχισε με την εκτεταμένη τοποθέτηση προστατευτικών μπάρων σε πολλά επικίνδυνα σημεία, που σίγουρα έχει αποφέρει αποτελέσματα
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)