Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Χαιρετισμός Π. Αλιβιζάτου στην εκδήλωση Συλλόγου Ναυτικών.
Κύριε Πρόεδρε του Δ.Σ.,
Αγαπητοί φίλοι,
Λυπάμαι πολύ που δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ στην όμορφη εκδήλωση σας, εξαιτίας ανειλημμένων υποχρεώσεων που με υποχρεώνουν την μέρα αυτή να βρίσκομαι εκτός Ελλάδος.
Ο εορτασμός της Ναυτικής Εβδομάδας κάθε χρόνο υπενθυμίζει και υπογραμμίζει τους μακραίωνους δεσμούς του Ελληνισμού με τη θάλασσα, καθώς και τη συμβολή της ναυτοσύνης στην επιβίωση της πατρίδας μας καθώς και στην οικονομική και πολιτική της ανάπτυξη.
Η εκδήλωση που διοργανώνει ο Σύλλογος Ναυτικών Κεφαλονιάς με αφορμή την Ναυτική Εβδομάδα 2006, αναδεικνύει και τονίζει τον ιδιαίτερο δεσμό που έχουν η Κεφαλονιά και η Ιθάκη με τη θάλασσα και τη ναυτιλία.
Αλλά και την τεράστια συμβολή των συντοπιτών μας που ασχολούνται με την ναυτοσύνη, στην ανάπτυξη και προκοπή των νησιών μας.
Σε μια περίοδο κατά την οποία ο κόσμος γύρω μας αλλάζει με μεγάλη ταχύτητα και δημιουργείται ένας κόσμος νέων προκλήσεων και αλλαγών, καθήκον όλων μας είναι να εξασφαλίσουμε τις προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες θα μπορέσει η Ελλάδα και οι πολίτες της να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται και να διακριθούν.
Και στη ναυτιλία οι Έλληνες τα έχουμε καταφέρει.
Η ελληνική ναυτική οικογένεια ακολούθησε με επιτυχία την περίφημη προτροπή του Οδυσσέα προς τους συντρόφους του: «Εφοπλίσαντες ενήσομεν ευρείν πόντω».
Κατακτήσαμε τις θάλασσες και τους ωκεανούς της γης και κυβερνάμε σήμερα τον μεγαλύτερο εμπορικό στόλο του κόσμου.
Χάρη στους έλληνες ναυτικούς καταστήσαμε την Ελλάδα μια θαλάσσια υπερδύναμη.
Ελάχιστο χρέος της πατρίδας, στην οποία τόσα πολλά προσφέρετε, είναι να σας βοηθήσει αποτελεσματικά να διατηρήσετε τη δική της ηγεμονία στην θάλασσα.
Αλλά και να σας δώσει τη δυνατότητα να πραγματοποιήσετε όταν το θελήσετε και το άλλο μεγάλο όνειρο του Οδυσσέα: την επιστροφή στη μικρή και άγονη, αλλά πάντοτε ιερή, πατρίδα, με το κέρδος και τη σοφία των ποντοπόρων εμπειριών σας.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)