Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ψήφισμα διαμαρτηρίας καθηγητών Ιταλικής Γλώσσας
Με έντονη δυσαρέσκεια και ανησυχία διαβάζουμε στον ημερήσιο τύπο το Νομοσχέδιο της Υπουργού Παιδείας, ότι η δεύτερη ξένη γλώσσα που θα εισαχθεί στο πρόγραμμα διδασκαλίας από τον Σεπτέμβριο του 2005, στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα είναι η γαλλική και η γερμανική, συνεχίζοντας μ’ αυτόν τον τρόπο, τον αποκλεισμό της ιταλικής γλώσσας από τη δημόσια εκπαίδευση. Αποτέλεσμα, τα ιταλικά να είναι η μόνη από τις τέσσερις περισσότερο χρησιμοποιούμενες γλώσσες στην Ευρωπαϊκή Ένωση, που δεν διδάσκονται στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Με αυτή την ενέργεια η ηγεσία του ΥΠΕΠΘ στερεί από τους μαθητές το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα να διδαχτούν μια αξιόλογη πανελλαδικά καθιερωμένη και διεθνώς αναγνωρισμένη γλώσσα.
Το έντονο ενδιαφέρον για την ιταλική γλώσσα, μαρτυρά η μεγάλη συμμετοχή στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας. Ενδεικτικά από τον Απρίλιο του 2003 ως σήμερα έχει λάβει μέρος στις εξετάσεις ο παρακάτω αριθμός υποψηφίων:
Επίπεδο Β2 Αγγλικά Γερμανικά Ιταλικά Γαλλικά
Απρίλιος 2003 – – &8776; 2850 &8776; 1700
Νοέμβριος 2003 34.242 3.224 1.735 872
Ιούνιος 2004 16.909 1.8565 2.352 782
Νοέμβριος 2004 11.056 1.582 860 396
Απρίλιος 2005 12.478 1.518 1.297 776
Επίπεδο Γ1
Αγγλικά
Γερμανικά
Ιταλικά
Γαλλικά
Απρίλιος 2005 6.547 791 426 263
Εκφράζοντας την αγωνία μας για το επαγγελματικό μέλλον των φοιτητών του τμήματος της Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας αλλά και τις κοινωνικές προεκτάσεις για τους καθηγητές της ιταλικής γλώσσας, υποστηρίζουμε ένθερμα την ισότιμη επιλογή μεταξύ ιταλικής, γερμανικής και γαλλικής, ως δεύτερης ξένης γλώσσα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, καθώς αυτό αποτελεί αίτημα και της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας.
Η σπουδαιότητα της ιταλικής γλώσσας στον οικονομικό, εμπορικό και πολιτιστικό τομέα, καθιστούν απαραίτητη την παράλληλη διδασκαλία των ιταλικών σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.
Πιστεύουμε επίσης, ότι η δυνατότητα εκμάθησης της ιταλικής στη Δημόσια Εκπαίδευση εναρμονίζεται με την αρχή της πολυγλωσσίας και πολιτιστικής ποικιλότητας που πρεσβεύεται από την Ε.Ε καθώς και με το δημοκρατικό δικαίωμα του έλληνα μαθητή να επιλέξει τη δεύτερη ξένη γλώσσα που πρόκειται να διδαχτεί.
O πρόεδρος
Κων/νος Καράτζιος
Η γραμματέας
Ευαγγελία Φιλλιπάτου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)