Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ψήφισμα Ν.Σ. για τον αποκλεισμό των Μ.Μ.Ε. από τα Δημοτικά Συμβούλια Σάμης
Το Νομαρχιακό Συμβούλιο Κεφαλληνίας & Ιθάκης κατά την 3η συνεδρίασή του στις 26/01/2005 και μετά από Αναφορά-Καταγγελία Δημοτικών Συμβούλων του Δήμου Σάμης, ομόφωνα αποφάσισε το παρακάτω ψήφισμα:
«Το Νομαρχιακό Συμβούλιο Κεφαλληνίας & Ιθάκης συμμερίζεται την αγανάκτηση των κατοίκων του Δήμου Σάμης και των παρατάξεων του Δημοτικού Συμβουλίου που αφορά την αντιδημοκρατική και αντιδεοντολογική συμπεριφορά του Δημάρχου και της Δημοτικής του Παράταξης, η οποία απαγόρευσε την είσοδο των Μ.Μ.Ε. στις συνεδριάσεις του Δ.Σ.
Η πράξη αυτή πλήττει άμεσα τους δημοκρατικούς θεσμούς, το βάθρο της Δημοκρατίας που είναι η Τοπική Αυτοδιοίκηση, και ταυτόχρονα προσβάλει ολόκληρο τον περήφανο λαό της Κεφαλονιάς που έχει παράδοση, ιστορία και αγώνες για ελεύθερη και ακηδεμόνευτη ενημέρωση.
Παράλληλα η πράξη αυτή καταστρατηγεί το Σύνταγμα της χώρας, που κατοχυρώνει τόσο την απρόσκοπτη ενημέρωση των πολιτών, όσο και το δημόσιο χαρακτήρα των συνεδριάσεων των Δημοτικών Συμβουλίων.
Το Νομαρχιακό Συμβούλιο ομόφωνα καλεί τη Δημοτική Αρχή του Δήμου Σάμης να επανατοποθετηθεί στην παραπάνω απόφασή της, και εκφράζει την ευχή ότι το πρωτόγνωρο αυτό φαινόμενο άμεσα θα εξαλειφθεί και ο αποκλεισμός των Μ.Μ.Ε. θα αποτελέσει απλά μια άτυχη παρένθεση στη δημοκρατική πορεία και λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Σάμης.»
Αργοστόλι 26/01/2005
ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ»
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)