Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ψήφισμα της Νομαρχίας για τους Ριζοσπάστες
Την υποβολή στη Βουλή των Ελλήνων αιτήματος για την αναγνώριση των αγώνων των Ριζοσπαστών Βουλευτών, με την καθιέρωση της 26ης Νοεμβρίου, ως ημέρα τιμής στους ήρωες της Επτανησιακής Ελευθερίας, αποφάσισε το Νομαρχιακό Συμβούλιο, κατά την 9η Συνεδρίασή του.
Το Νομαρχιακό Συμβούλιο, υιοθέτησε το ψήφισμα που είχε κατατεθεί στη Νομαρχία από την Αδελφότητα Κεφαλλήνων και Ιθακησίων Πειραιά και ζητά να αποφασίσει η Βουλή των Ελλήνων:Την καθιέρωση της 26ης Νοεμβρίου, ημερομηνία που οι Ριζοσπάστες κατέθεσαν στην Θ΄ Ιόνιο Βουλή το ιστορικό ψήφισμα για την Ένωση με την Ελλάδα, ως ημέρα τιμής στους ήρωες της Επτανησιακής Ελευθερίας.
Την αναγνώριση της αντίσταση του Επτανησιακού λαού ενάντια στη Βρετανική «Προστασία» και τους Ριζοσπάστες ως ήρωες της Ελληνικής Ιστορίας.
Την αποδοχή του ψηφίσματος της Θ΄ Ιόνιας Βουλής, που ποτέ δεν αναγνωρίστηκε αλλά οι αρχές και οι αξίες τις οποίες εκφράζει έχουν μέσα τους το σπέρμα της αιωνιότητας.
Το παραπάνω ψήφισμα, αφού υιοθετήθηκε από το Νομαρχιακό Συμβούλιο Κεφαλληνίας και Ιθάκης, απεστάλη από το Νομάρχη κ. Διονύση Γεωργάτο στους Νομάρχες και τους Δημάρχους της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, καθώς και στα Σωματεία Κεφαλλήνων και Ιθακησίων εσωτερικού και εξωτερικού, των οποίων την έγκριση ζητά προκειμένου να συμπληρωθεί ο σχετικός φάκελος και να αποσταλεί στη Βουλή των Ελλήνων. Επίσης εστάλη στους Βουλευτές της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων και στους Κεφαλλήνες Βουλευτές και στην Πρόεδρο της Βουλής, για να στηρίξουν τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
της Νομαρχίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)