Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ψήφισμα του Ε.Β.Ε.Κ.Ι για τις πυρκαγιές και τις επιπτώσεις στους επαγγελματίες
Με πρωτοβουλία του Ε.Β.Ε.Κ.Ι. και με παρόντες τον βουλευτή του Νομού κ. Π. Αλιβιζάτο και τριμελή αντιπροσωπεία των επαγγελματιών του Δήμου Ελειού-Πρόννων πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της 6ης Αυγούστου έκτακτη συνεδρίαση του Δ.Σ. με θέμα: «Αντιμετώπιση των δυσμενών επιπτώσεων στον επαγγελματικό κόσμο της Ν. Α. Κεφαλονιάς από την μεγάλη πυρκαγιά του περασμένου Ιουλίου.»
Οι εκπρόσωποι των επαγγελματιών ζήτησαν αναστολή στην αποπληρωμή των πάσης φύσεως χρεών και διακανονισμό οφειλών, ο βουλευτής υποσχέθηκε να κάνει ό,τι μπορεί στα πλαίσια του εφικτού και η συνεδρίαση κατέληξε στην υιοθέτηση ψηφίσματος.
Ο κ. Αλιβιζάτος σημείωσε κατά την συζήτηση των αιτημάτων ότι θα πρέπει να χαρακτηρισθεί η περιοχή ως πυρόπληκτος για να παρθούν κάποια μέτρα υπέρ των κατοίκων και επαγγελματιών της περιοχής και γνωστοποίησε ότι θα διατεθούν από το Υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης πρόσθετα κονδύλια, ειδικά για την τουριστική προβολή του Δήμου Ελειού-Πρόννων.
Ο πρόεδρος του Επιμελητήριου κ .Θ. Μιχαλάτος-εκτός των άλλων- διαμαρτυρήθηκε διότι δεν προσκλήθηκε το ΕΒΕΚΙ στην σύσκεψη με το Κυβερνητικό κλιμάκιο που επισκέφθηκε τον Νομό το περασμένο Σάββατο στην Νομαρχία.
Το ψήφισμα που το Δ.Σ. ενέκρινε έχει ως εξής:
«Το Επιμελητήριο Κεφαλληνίας και Ιθάκης εκφράζει την αλληλεγγύη του στους κατοίκους-και ειδικότερα στους επαγγελματίες της περιοχής- του Δήμου Ελειού-Πρόννων που επλήγησαν από την καταστροφική πυρκαγιά του περασμένου Ιουλίου και δηλώνει ότι υιοθετεί ανεπιφύλακτα τα δίκαια αιτήματά τους και θα αγωνιστεί στο πλευρό τους για την ικανοποίησή τους.»
Αργοστόλι 7-8-07
ΓΙΑ ΤΟ Ε.Β.Ε.Κ.Ι.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΜΙΧΑΛΑΤΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)