Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Ψήφισμα του Νομαρχιακού Συμβουλίου για τα ΤΕΙ.
Το Νομαρχιακό Συμβούλιο Κεφαλληνίας & Ιθάκης, κατά την 7η Συνεδρίασή του στις 19-07-2006, με την υπΆ αριθ. 84/2006 απόφασή του αποφάσισε κατά πλειοψηφία την αποστολή ψηφίσματος προς το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας, προκειμένου να ενημερώσει τους αρμόδιους πολιτειακούς φορείς ότι θεωρεί αδιαπραγμάτευτη τη διατήρηση των τεσσάρων τμημάτων του Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων στο Νομό μας, ανεξάρτητα από τον ενδεχόμενο περιορισμένο αριθμό εισακτέων, το προσεχές ακαδημαϊκό έτος, και ζητεί:1. Τη συνέχιση του διαλόγου του Υπουργείου για τη βαθμολογία ώστε να βρεθεί η χρυσή τομή και να μη μειωθεί ο αριθμός των σπουδαστών ανά σχολή στα Τ.Ε.Ι. και Α.Ε.Ι.
2. Τη μεταφορά θέσεων από αντίστοιχα τμήματα των μεγάλων αστικών κέντρων σε αυτά του νομού μας, από το ακαδημαϊκό έτος 2007 – 2008.
3. Την προμήθεια του αναγκαίου υλικοτεχνικού εξοπλισμού, αλλά και τη στελέχωση με το κατάλληλο εκπαιδευτικό δυναμικό, ώστε να αποτελέσουν οι σχολές μας πόλο έλξης των υποψηφίων στις εξετάσεις.
4. Τη συνεχή και επιτόπου παρουσία των υπευθύνων του Τ.Ε.Ι. και των εκπαιδευτικών, με σκοπό την όσο το δυνατό αρτιότερη αντιμετώπιση των εκάστοτε προβλημάτων «εν τη γενέσει τους».
5. Τη σωστή και εύρυθμη λειτουργία των ιδρυμάτων Τ.Ε.Ι. στο Νομό μας με γνώμονα την παροχή έγκυρης και εμπεριστατωμένης επιστημονικής γνώσης, προκειμένου να αποκτήσουν τα ιδρύματά μας το κύρος που τους αρμόζει.
6. Την αύξηση των κονδυλίων προς τα Τ.Ε.Ι., τα οποία σήμερα αποτελούν μόλις το 5,2% του συνολικού προϋπολογισμού προς την Παιδεία.
7. Τέλος υπενθυμίζει την πάγια διεκδίκησή του για ίδρυση τμήματος του Ιονίου Πανεπιστημίου στο Νομό μας.»
Αργοστόλι 19/07/2006
ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ & ΙΘΑΚΗΣ»
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)