Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
1ος Πανελλήνιος Ποιητικός Διαγωνισμός UNESCO Κεφαλληνίας 2012
Η UNESCO δια των εκπροσώπων της στον Όμιλο UNESCO Κεφαλληνίας και Ιθάκης έχει τη χαρά να εξαγγείλει τον 1ο Πανελλήνιο διαγωνισμό Ποίησης για το 2012 με θέμα : «Η σύγχρονη πραγματικότητα, όπως αποτυπώνεται και αντανακλάται στις ψυχές και την σκέψη μας, δημιουργώντας, εικόνες, ιδέες και συναισθήματα».
Τα ποιήματα μπορεί να είναι έως 30 στίχους. Στον διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος συμμετέχοντες από όλα τα μέρη της Ελλάδας, της Κύπρου αλλά και Έλληνες του εξωτερικού. Κάθε διαγωνιζόμενος οφείλει να υποβάλλει μόνο ένα ποίημα είτε με ομοιοκαταληξία είτε ελεύθερης ποιήσεως. Συμμετοχές με περισσότερα του ενός ποιήματα, κρίνονται άκυρες και αποκλείονται του διαγωνισμού.
Ημερομηνία Υποβολής έργων: μέχρι 10 Απριλίου 2012 (σφραγίδα ταχυδρομείου).
Οι συμμετοχές πρέπει να είναι δακτυλογραφημένες, σε αριθμημένες σελίδες Α4, όπου, πάνω δεξιά, κάθε σελίδας, θα αναγράφεται το ψευδώνυμο του διαγωνιζόμενου. Αποστέλλονται με απλή επιστολή (όχι συστημένη), 5 αντίγραφα, μέσα σε μεγάλο κλειστό φάκελο, συνοδευόμενα από μικρότερο κλειστό φάκελο, όπου, απέξω θα αναγράφεται το ψευδώνυμο και μέσα θα αναφέρονται τα πλήρη στοιχεία του διαγωνιζόμενου (Όνομα, Επώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνα ή και ηλεκτρονική διεύθυνση). Έξω από το μεγάλο φάκελο θα αναγράφονται: το ψευδώνυμο του συμμετέχοντος και τα στοιχεία αποστολής: Όμιλος UNESCO Κεφαλληνίας και Ιθάκης, Σπίτι της UNESCO ΠΕΡΑΤΑΤΑ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ ΤΚ 28100 με την ένδειξη: Για τον 1ο Ποιητικό Διαγωνισμό.
Οι κατηγορίες του διαγωνισμού είναι :
Ποίηση ελεύθερη ή με ομοιοκαταληξία για παιδιά έως 12 ετών
Ποιήματα με ομοιοκαταληξία για νέους από 12 έως 18 ετών
Ελευθέρα ποίηση για νέους από 12 έως 18 ετών
Ποιήματα με ομοιοκαταληξία για συμμετέχοντες από 18 ετών και άνω
Ελευθέρα ποίηση για συμμετέχοντες από 18 ετών και άνω
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 26710-68353, Αναστασία Παπαδάτου – Αποστολοπούλου (Πρόεδρος Ομίλου UNESCO ΚΕΑΦΑΛΛΗΝΙΑΣ ΚΑΙ ΙΘΑΚΗΣ).
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)