Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
1,3 εκ. € για την επισκευή του Δημοτικού Θεάτρου Αργοστολίου
Με απόφαση που υπέγραψε σήμερα 7 Νοεμβρίου 2005 ο Υφυπουργός Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης κ. Αθανάσιος Νάκος, παρουσία του Γ.Γ.Περιφέρειας Ιονίων Νήσων κ. Σωτήριου Βόσδου και του Βουλευτή του Νομού μας κ. Πέτρου Αλιβιζάτου, εγκρίθηκε η διάθεση πίστωσης ύψους 1,3 εκ. € από το πρόγραμμα «ΘΗΣΕΑΣ» για την επισκευή του Δημοτικού Θεάτρου Αργοστολίου. Μετά τη συνάντηση, ο βουλευτής του Νομού Πέτρος Αλιβιζάτος έκανε την παρακάτω δήλωση:«Η απόφαση της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Εσωτερικών να εγκρίνει τη διάθεση 1,3 εκ. € από το πρόγραμμα «ΘΗΣΕΑΣ» για την επισκευή του Δημοτικού Θεάτρου Αργοστολίου δίνει λύση σε ένα πάγιο αίτημα ετών όλων των κατοίκων της Κεφαλονιάς. Για μας τους Κεφαλονίτες, το Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου «Ο ΚΕΦΑΛΟΣ» αποτελεί σημείο αναφοράς της μεγάλης πολιτιστικής μας παράδοσης. Και η ανάγκη επισκευής του από τις ζημιές που είχε υποστεί από τη σεισμική δραστηριότητα της περιοχής μας εκκρεμούσε εδώ και χρόνια. Ως Δημοτικός Σύμβουλος Αργοστολίου το 2003 είχα υπερψηφίσει την απόφαση που είχε ληφθεί από το Δημοτικό Συμβούλιο της πόλης για να προχωρήσουμε στη μελέτη στατικής επάρκειας του κτιρίου, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Πάτρας. Και διεκδίκησα ως βουλευτής, μαζί με τις υπόλοιπες αρχές του Νομού, την χρηματοδότηση της επισκευής του σημαντικού αυτού κτιρίου. Με την εξέλιξη αυτή είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος, γιατί η κυβέρνηση αντιμετώπισε το ζήτημα αυτό με πραγματικό ενδιαφέρον και τήρησε τη δέσμευση της να χρηματοδοτήσει την επισκευή του Δημοτικού μας Θεάτρου. Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον υφυπουργό Εσωτερικών κ. Θ. Νάκο για την θετική του συμβολή στην αποδοχή του αιτήματος μας. Η εξέλιξη αυτή αποδεικνύει πέραν της συνέπειας της κυβέρνησης και τις δυνατότητες που έχουμε όλοι οι Κεφαλονίτες και Θιακοί να διεκδικούμε με αποτελεσματικό τρόπο από την κεντρική εξουσία, εφόσον είμαστε ενωμένοι και παραμερίζουμε τις μικροκομματικές μας σκοπιμότητες».
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)