Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
22 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα για το Νερό
Στις 22 Δεκεμβρίου 1992, στο Ρίο Ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας, η Γενική Συνέλευση του Ο.Η.Ε. πήρε απόφαση και όρισε την 22α Μαρτίου ως Παγκόσμια Ημέρα για το Νερό. Το νερό, ο επονομαζόμενος λευκός χρυσός, είναι το πιο πολύτιμο αγαθό στη ζωή μας. Καθήκον και υποχρέωση όλων μας η προστασία του. Δυστυχώς οι τελευταίες μελέτες επισημαίνουν ότι ένας στους τρεις ανθρώπους υποφέρει σήμερα από κάποια μορφή έλλειψης νερού ενώ η κατάσταση χειροτερεύει. Έως το 2032 οι μισοί και πλέον κάτοικοι όλου του κόσμου θα επηρεάζονται από ελλείψεις νερού με σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία τους.
Η ραγδαία αύξηση του πληθυσμού των πόλεων, η έντονη βιομηχανοποίηση των τελευταίων ετών, οι κλιματικές αλλαγές και οι φυσικές καταστροφές είναι παράγοντες που επηρεάζουν όχι μόνο την ποσότητα αλλά και την ποιότητα των υδάτινων αποθεμάτων.
Για αυτή τη χρονιά, θέμα της Παγκόσμιας Ημέρας είναι: Νερό για τις Πόλεις: Ανταποκρινόμενοι στην Αστική Πρόκληση. Το θέμα αυτό επιλέχτηκε με σκοπό να εστιάσει την προσοχή μας αλλά και να μας ενθαρρύνει στην υιοθέτηση πρακτικών ορθής διαχείρισης νερού.
Η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης Αποχέτευσης Δήμου Αργοστολίου, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Α/Βάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Κεφαλληνίας & Ιθάκης, αποφάσισε να διοργανώσει διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα «Νερό, το πιο πολύτιμο αγαθό μας» για τους μαθητές των Νηπιαγωγείων, της Α΄, Β΄ & Γ΄ τάξης των Δημοτικών Σχολείων του νησιού μας.
Σκοπός μας είναι η ευαισθητοποίηση των μικρών μαθητών όσο αφορά τη σωστή διαχείριση του πολύτιμου αυτού αγαθού με την αποφυγή της αλόγιστης χρήσης του και η υιοθέτηση του κανόνα:
Ούτε μια σταγόνα νερού δεν πρέπει να πηγαίνει χαμένη
Σε αυτό το σημείο θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη κα Μαροπούλου Σοφία, Διευθύντρια της Α/Βάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και όλους τους εκπαιδευτικούς που μας βοηθούν στη διεξαγωγή του διαγωνισμού ζωγραφικής.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΜΙΧΑΛΑΤΟΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)