Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
24ωρη πανελλαδική απεργία οδοντιάτρων την Τετάρτη 23/2/2011
Ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Κεφαλληνίας συμμετέχει στην 24ωρη πανελλαδική απεργία οδοντιάτρων, που έχει προκηρύξει η Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία για την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2011.Οι οδοντίατροι όλης της χώρας διεκδικούμε:
α) Συμμετοχή της Ομοσπονδίας μας σε έναν ειλικρινή και ουσιαστικό διάλογο με το Υπουργείο Υγείας, για τις νέες ρυθμίσεις στην πρωτοβάθμια οδοντιατρική περίθαλψη. Το δευτεροβάθμιο συνδικαλιστικό μας όργανο, μολονότι αποτελεί τον επίσημο σύμβουλο της πολιτείας σε ζητήματα οδοντιατρικής περίθαλψης και παρά τις σχεδιαζόμενες διαρθρωτικές αλλαγές στο σύστημα υγείας, δεν έχει κληθεί σε έναν τέτοιο διάλογο.
β) Δίκαιη αντιμετώπιση από το Υπουργείο Οικονομικών. Τα απανωτά φορολογικά νομοσχέδια και οι πρακτικές των υπηρεσιών του Υπουργείου (περαιώσεις, ποινικοποίηση παραβάσεων) μας οδηγούν σε ανασφάλεια, αβεβαιότητα και οικονομική ανέχεια. Και τούτο, κατά την στιγμή που ο κλάδος μας πλήττεται από τον υπερπληθυσμό, την δυσμενή οικονομική συγκυρία και την ανύπαρκτη κρατική συμμετοχή στις οδοντιατρικές δαπάνες (τιμολόγιο παροχών δημοσίου χωρίς αναπροσαρμογή από το 1993 μέχρι σήμερα).
γ) Εξαίρεση του επαγγέλματος μας από το σχέδιο νόμου για την απελευθέρωση των επαγγελμάτων. Η εξαίρεση αυτή είναι αναγκαία για λόγους δημοσίου συμφέροντος, οι οποίοι συναρτώνται άμεσα με την προστασία της δημόσιας υγείας και την διασφάλιση υψηλού επιπέδου οδοντιατρικών υπηρεσιών προς τους πολίτες.
δ) Δίκαιη αντιμετώπιση του ασφαλιστικού μας ταμείου ΕΤΑΑ από το κράτος και στελέχωση με υπαλληλικό προσωπικό του Τομέα Υγειονομικών του ταμείου.
Στον Οδοντιατρικό Σύλλογο Κεφαλληνίας διεξάγονται αρχαιρεσίες την Κυριακή 20/3/2011 για την ανάδειξη νέου 5μελούς Διοικητικού Συμβουλίου, 3μελούς Εξελεγκτικής Επιτροπής, Πειθαρχικού Συμβουλίου και 1 Εκπροσώπου στην Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία.
Ταυτόχρονα διεξάγονται αρχαιρεσίες για νέο Διοικητικό Συμβούλιο και νέα Εξελεγκτική Επιτροπή στην Επτανησιακή Οδοντιατρική Εταιρία, την προεδρία της οποίας έχει για το τρέχον έτος ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Κεφαλληνίας.
– Από το Δ.Σ. του ΟΣΚ –
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)