Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
28η Οκτωβρίου: Πρόγραμμα εορτασμού της Εθνικής Επετείου.
ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940»
Ο εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου 1940 είναι απαραίτητο να πραγματοποιηθεί και φέτος όπως κάθε χρόνο με την μεγαλύτερη δυνατή λαμπρότητα στο Νομό μας, προκειμένου να τονισθεί η σημασία της Εθνικής Επετείου και να τιμηθούν οι Πεσόντες Ήρωές μας.Την ημέρα αυτή, όλοι ανατρέχουμε στο παρελθόν για να αποτίσουμε φόρο τιμής και ευγνωμοσύνης στους προγόνους μας, οι οποίοι συνέβαλαν αποφασιστικά με τον ηρωισμό τους στην απόκρουση μαζί με τους συμμάχους της φασιστικής εισβολής στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Δοκιμάστηκαν από τα κατοχικά στρατεύματα αλλά αγωνίστηκαν με αυταπάρνηση για να εγκαθιδρυθεί η ειρήνη αγαθό πολύτιμο για τους λαούς.
Πιστεύουμε ότι θα συμβάλλετε αποφασιστικά, ώστε ο εορτασμός της Εθνικής Επετείου να έχει πανεθνικό και παλλαϊκό χαρακτήρα, παραμένοντας μακριά από οποιαδήποτε κομματική εκμετάλλευση και να αποτελεί ορόσημο για την συναδέλφωση του λαού. Για την πόλη του Αργοστολίου η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας – Ιθάκης, σε συνεργασία με το Δήμο Αργοστολίου και τους φορείς έχει εκδώσει σχετικό Πρόγραμμα Εορτασμού, που επισυνάπτεται παρακάτω.
Ο ΝΟΜΑΡΧΗΣ
ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΛΕΥΚΑΔΙΤΗΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ «28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940», ΣΤΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
ΤΕΤΑΡΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
Ώρα 7.00μμ: Επετειακή εκδήλωση του Συνδέσμου Φιλολόγων Κεφαλληνίας & Ιθάκης στην Κοργιαλένειο Βιβλιοθήκη με ομιλία της κ. Έφης Καφρίτσα, Δρ. κλασικής φιλολογίας, καθηγήτριας στο Λύκειο Πάστρας με θέμα: «Ο απόηχος του πολέμου 1940 – 1944 στο έργο των ποιητών μας Οδυσσέα Ελύτη και Γιώργου Σεφέρη» η εκδήλωση θα πλαισιωθεί με απαγγελίες και μουσικό πρόγραμμα.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
Ομιλίες σε ειδικές συγκεντρώσεις στα σχολεία, Δημόσιες Υπηρεσίες ΝΠΔΔ. κλπ.
Προσκύνημα των σπουδαστών, μαθητών, προσκόπων και οδηγών στο μνημείο των Ηρώων.
ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
Ώρα 7.30πμ. : Χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες σε όλες τις εκκλησίες. Θούρια και εμβατήρια στους δρόμους της πόλης.
Ώρα 8.30πμ. : Έπαρση της Σημαίας.
Ώρα 10.30πμ. : Επίσημη Δοξολογία στο Μητροπολιτικό Ναό χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κεφαλληνίας κ.κ. Σπυρίδωνα. Εκφώνηση του πανηγυρικού της Ημέρας από την προϊσταμένη ΚΔΑΥ και πρόεδρο ΚΕΚΥΚΑΜΕΑ, εκπαιδευτικό κ. Τοτόλου Αγγελική.
Ώρα 11.30πμ. : Επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων (κήπο του Νάπιερ), από τις πολιτικές και στρατιωτικές αρχές του τόπου, τα θύματα πολέμου, τις εφεδροπολεμιστικές οργανώσεις, τις αντιστασιακές οργανώσεις και άλλους φορείς.
Ώρα 12.00. : Παρέλαση προ των επισήμων, των θυμάτων πολέμου, αντιστασιακών οργανώσεων, σπουδαστών, μαθητών, προσκόπων, οδηγών, του Λυκείου Ελληνίδων, φορέων κλπ, με τη συμμετοχή της Φιλαρμονικής Σχολής Κεφαλληνίας στο χώρο της πλατείας Αργοστολίου.
Μετά το πέρας της παρέλασης θα δοθεί δεξίωση στο Νομαρχιακό Μέγαρο χωρίς ιδιαίτερες προσκλήσεις.
Ώρα 5.30μμ. : Υποστολή της Σημαίας.
Ώρα 6.00μμ. : Διεθνές Συνέδριο που διοργανώνουν η Εταιρεία Κεφαλληνιακών Ιστορικών Ερευνών και η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κεφαλληνίας & Ιθάκης με θέμα «Πηγές Επτανησιακής Φιλολογίας 1500 – 1940. Αγνωστα έργα – Αγνωστες φιλολογικές Συλλογές – Αγνωστα Αρχεία – Χειρόγραφα». Το Συνέδριο αφιερώνεται στη μνήμη του διακεκριμένου νεοελληνιστή Γιώργου Γ. Αλισανδράτου. Συμμετέχουν σε αυτό 70 Έλληνες και ξένοι πανεπιστημιακοί και ειδικοί περί το αντικείμενο επιστήμονες.
Στις εορταστικές εκδηλώσεις καλούνται να παραστούν οι πάγιοι αποδέκτες των προγραμμάτων επισήμων εορτών και εκδηλώσεων και οι πολίτες. Τα της ιεροτελεστίας παρακαλείται να ρυθμίσει η Ιερά Μητρόπολις Κεφαλληνίας και τα της τάξης η Αστυνομική Διεύθυνση Κεφαλληνίας. Τα του λιμένος ο κ. Λιμενάρχης Αργοστολίου
Το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης θα έχει ο προϊστάμενος Φυσικής Αγωγής κ. Νίκος Αγγελόπουλος. Τελετάρχης ορίζεται ο κ. Διονύσιος Ραζής, Διευθυντής του Δημοτικού Γηροκομείου Αργοστολίου. Δηλώσεις για καταθέσεις στεφανιών μέχρι την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2006 στα τηλέφωνα 26710 – 24282 και 22305.
Tις εορταστικές εκδηλώσεις της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 που θα πραγματοποιηθούν στο Αργοστόλι την κυβέρνηση θα εκπροσωπήσει ο Γ. Γ. Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης κ. Βούτσινος Γεώργιος, την αξιωματική αντιπολίτευση θα εκπροσωπήσει η Ευρωβουλευτής και Γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ κ. Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου.
Σημαιοστολισμός για τον Εορτασμό της «28ης Οκτωβρίου 1940»
Σύμφωνα με το υπΆαριθ. 55111/6-10-2006 έγγραφο του Υφυπουργού Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης κ. Αθανάσιου Νάκου, ορίζονται για τον φετινό εορτασμό της «28ης Οκτωβρίου 1940» τα εξής:
1.Γενικός σημαιοστολισμός σε όλο το νομό, από της ογδόης πρωινής ώρας της 26ης μέχρι και της δύσης του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου 2006.
2.Φωταγώγηση όλων των δημοσίων, δημοτικών και κοινοτικών καταστημάτων του νομού, καθώς και των καταστημάτων των ΝΠΔΔ και των τραπεζών κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου 2006.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)