Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
3η Δεκέμβρη 2008: Συναντήσεις & εκδηλώσεις στο πλαίσιο της Εθνικής Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία
Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη 2008 – Εθνική Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, ημέρα κατά την οποία η κοινωνία και τα άτομα με αναπηρία αναμένουν από την Κυβέρνηση και όλους όσους ασκούν εξουσία να παρουσιάσουν το έργο τους και τις δράσεις τους και να λογοδοτήσουν για τις όποιες παραλείψεις και αδυναμίες τους που ανέτρεψαν την εκπλήρωση αυτών των στόχων, η Εθνική Συνομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία απέστειλε Υπόμνημα στον Πρωθυπουργό κ. Κ. Καραμανλή, με το οποίο εξέφρασε το αίτημα του αναπηρικού κινήματος για άμεση λήψη μέτρων προστασίας των ατόμων με αναπηρία από την κρίση.
(Για την διευκόλυνσή σας, σας επισυνάπτουμε το σχετικό Δελτίο Τύπου)
Όπως κάθε 3η Δεκέμβρη, Εθνική Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, βάσει των όσων ορίζει ο Νόμος 2430/1996, αντιπροσωπεία της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία με επικεφαλής τον Πρόεδρό της κ. Ιωάννη Βαρδακαστάνη, θα συναντηθεί στη Βουλή με τον Πρόεδρο της Βουλής κ. Δημήτρη Σιούφα, στον οποίο θα παραδώσει το Κείμενο της ετήσιας Έκθεσής της με αφορμή τη σημαντική αυτή ημέρα για το εθνικό αναπηρικό κίνημα.
(Η περίληψη της Έκθεσης για την 3η Δεκέμβρη επισυνάπτεται στο παρόν μήνυμα)
Η συνάντηση θα λάβει χώρα στις 9.30 στη Βουλή, ενώ στις 10.30 στο Γραφείο του στη Βουλή η αντιπροσωπεία της Ε.Σ.Α.μεΑ. θα συναντηθεί με τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ κ. Γιώργο Παπανδρέου
Επιπλέον, στις 13.00 ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κος Κάρολος Παπούλιας θα δεχθεί την Εκτελεστική Γραμματεία της Συνομοσπονδίας, η οποία θα του παραδώσει την Έκθεση.
Τέλος, στις 19.00 θα λάβει χώρα εκδήλωση για τον εορτασμό της 3ης Δεκέμβρη στο ξενοδοχείο Athens Imperial (Πλατεία Καραϊσκάκη), με την υποστήριξη του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα απονεμηθούν βραβεία στους μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου που αρίστευσαν πέρυσι στο διαγωνισμό έκθεσης και ζωγραφικής με θέμα την αναπηρία, καθώς και στους Έλληνες αθλητές που διακρίθηκαν στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.
Στην εκδήλωση θα συμμετέχει το μουσικό συγκρότημα της νεολαίας του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών «ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΟΙ».
Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τον Πρόεδρο της Ε.Σ.ΑμεΑ, κ. Ιωάννη Βαρδακαστάνη στο κινητό τηλέφωνο 6937 157193
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)