Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
6 εκδόσεις από το Δήμο Αργοστολίου
Με τον τίτλο «Εκδόσεις αρχειακού, έντυπου και ηλεκτρονικού υλικού Δήμου Αργοστολίου», δημοπρατείται στις 18 Αυγούστου 2005 ένα σημαντικό για τον τοπικό πολιτισμό έργο.
Το έργο, προϋπολογισμού 98.661,40 ευρώ, χρηματοδοτείται από το Γ’ ΠΕΠ Ιονίων Νησιών 2000-2006 και περιλαμβάνει τις παρακάτω εκδόσεις:1.Την εκτύπωση ιστορικού φωτογραφικού λευκώματος με άγνωστο –στο μεγαλύτερο μέρος του- φωτογραφικό υλικό κυρίως από την σεισμική καταστροφή που έπληξε την Κεφαλλονιά τον Αύγουστο του 1953. Το υλικό προέρχεται από την συλλογή Ευρυδίκης Λειβαδά-Ντούκα και Γερασίμου Σ. Γαλανού. Οι φωτογραφίες καλύπτουν κατά το μεγαλύτερο μέρος τους την περιοχή του σημερινού Δήμου Αργοστολίου αλλά και την υπόλοιπη Κεφαλλονιά και καλύπτουν τη χρονική περίοδο προ σεισμού και αμέσως μετά από αυτόν.
Η πρωτοτυπία του λευκώματος είναι ότι οι 200 φωτογραφίες του συνοδεύονται από λεζάντες με λεπτομερή περιγραφή- από ανθρώπους που γνώριζαν τον συγκεκριμένο τόπο-, με αποσπάσματα του τύπου της εποχής –αθηναϊκού και διεθνούς- και με στιχουργήματα Κεφαλλήνων –στο μεγαλύτερο μέρος τους- ποιητών, ειδικά επιλεγμένα να ταυτίζονται με την τραγικότητα των σεισμών.
2. Την εκτύπωση σε παρτιτούρες νέων χορωδιακών έργων από το αρχείο του Κέντρου Χορωδιακής Πράξης των Δήμων Αργοστολίου-Παλλικής. Συγκεκριμένα θα εκδοθούν οι παρτιτούρες σε τρεις κατηγορίες έργων:
Α. Χορωδιακές επεξεργασίες δημοτικών τραγουδιών και βυζαντινών μελωδιών των συνθετών Θάνου Μικρούτσικου, Μιχάλη Αδάμη, Μαριέλλης Σφακιανάκη, Νίκου Κυπουργού, Τάσου Παππά, Νίκου Σκαλκώτα, Χρήστου Σαμαρά, Παναγιώτη Σκούφη, Μιχάλη Τραυλού. Με την έκδοση εμπλουτίζεται το Ελληνικό και Διεθνές χορωδιακό ρεπερτόριο με νέα έργα και φυσικά γίνεται προβολή του παραδοσιακού Ελληνικού μουσικού πολιτισμού.
Β. Χορωδιακές επεξεργασίες αριστουργηματικών τραγουδιών από τον Ελληνικό Κινηματογράφο των συνθετών Σταύρου Ξαρχάκου, Μάνου Χατζιδάκη, Μίκη Θεοδωράκη σε ενορχηστρώσεις και χορωδιακές επεξεργασίες του συνθέτη Κωστή Κριτσωτάκη.
Με την έκδοση εμπλουτίζεται το Ελληνικό και Διεθνές χορωδιακό ρεπερτόριο με νέα έργα και ταυτόχρονα προβάλλεται ένα σημαντικό πεδίο του Ελληνικού μουσικού πολιτισμού, αυτό των κινηματογραφικών τραγουδιών.
Γ. Χορωδιακές επεξεργασίες σε νυκτερινά τραγούδια, σερενάτες, βαρκαρόλες των συνθετών Σαμάρα, Λαυράγκα, Ξύνδα, Καρέρ, Ξηρέλλη, Κόκκινου, Χατζηαποστόλου κ.α. για χορωδία και μαντολινάτα σε επεξεργασία του συνθέτη Βασίλη Τενίδη.
Και με αυτήν την έκδοση εμπλουτίζεται το Ελληνικό και Διεθνές Χορωδιακό ρεπερτόριο με νέα έργα, από την μεγάλη Επτανησιακή Σχολή.
3.Την μεταφορά και αναπαραγωγή σε CD χορωδιακών συναυλιών που είχαν γίνει από το Κέντρο Χορωδιακής Πράξης των Δήμων Αργοστολίου – Παλλικής. Συγκεκριμένα θα κυκλοφορήσουν δυο CD.
Α. Το πρώτο CD αφορά στο αριστούργημα του μεγάλου Έλληνα συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη «Zορμπάς» όπως παρουσιάστηκε το 2000 στο Αργοστόλι και στο Ληξούρι.
Η παρουσία του έγινε από την Ορχήστρα της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και 400 περίπου χορωδούς σε διδασκαλία Αντώνη Κοντογεωργίου και υπό την διεύθυνση του Λουκά Καρυτινού, ενώ ένα μέρος του διηύθυνε ο ίδιος ο Μίκης Θεοδωράκης.
Β. Το δεύτερο CD είναι από τις συναυλίες του Κέντρου Χορωδιακής Πράξης των Δήμων Αργοστολίου – Παλλικής που έγιναν το 2002 στο Αργοστόλι και στο Ληξούρι.
Περιέχονται παραδοσιακά τραγούδια από την Επτανησιακή Σχολή, νυκτερινά τραγούδια – σερενάτες-, βαρκαρόλες, που αποδόθηκαν από την ορχήστρα νυκτών εγχόρδων του Δήμου Πατρέων με 11 σολίστ και 320 χορωδούς υπό την διεύθυνση του Αντώνη Κοντογεωργίου.
Και οι έξη εκδόσεις υπολογίζεται να κυκλοφορήσουν μέχρι το τέλος του 2005.
25 Ιουλίου 2005
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)