Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
8 Νοεμβρίου – Διεθνή Ημέρα Πολεοδομικού και Χωροταξικού Σχεδιασμού
Κάθε χρόνο, η 8η Νοεμβρίου αποτελεί Διεθνή Ημέρα αφιερωμένη στον πολεοδομικό και χωροταξικό σχεδιασμό. Σε πολλές χώρες και των πέντε ηπείρων γίνονται επιστημονικές και άλλες εκδηλώσεις σε συνεργασία με την Διεθνή Ένωση Πολεοδόμων και τις εθνικές και τοπικές αρχές, με στόχο την πληροφόρηση του κοινού για την προώθηση του σχεδιασμού και της βιώσιμης ανάπτυξης στις πόλεις και την ύπαιθρο. Στην Ελλάδα ο Σύλλογος Ελλήνων Πολεοδόμων και Χωροτακτών διοργανώνει ημερίδα για τον πολεοδομικό σχεδιασμό και το περιβάλλον ενώ οι φορείς του δημόσιου τομέα δεν φαίνεται να δραστηριοποιούνται επαρκώς. Όμως η κοινωνία των πολιτών μπορεί να παρέμβει δραστικά στη διαδικασία λήψης αποφάσεων και να θέσει τα νέα κοινωνικά και περιβαλλοντικά αιτήματα του 21ου αιώνα. Ειδικά την περίοδο αυτή, που προετοιμάζεται το 4ο ΚΠΣ ο σχεδιασμός μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο για το μέλλον της χώρας.
Στα Ιόνια Νησιά, στην Κεφαλονιά και Ιθάκη, στο Αργοστόλι και στους άλλους οικισμούς χρειάζεται να γίνουν πολλά για να αναβαθμιστεί το δομημένο περιβάλλον και η ποιότητα ζωής αλλά και να προστατευθεί η πολιτιστική κληρονομιά του τόπου που κινδυνεύει συχνά από την έλλειψη ενημέρωσης του κοινού, την άγνοια των υπευθύνων, τα πολλά διαπλεκόμενα τοπικά συμφέροντα και τις μικροπολιτικές σκοπιμότητες. Τα αποτελέσματα είναι ορατά για όλους όσους θέλουν να κοιτάξουν γύρω τους. Όμως ο σχεδιασμός των πόλεων και των αγροτικών περιοχών, είναι απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε αναπτυξιακή δράση, όχι μόνον την νέα περίοδο προγραμματισμού 2006-2013 αλλά και σε μακροχρόνια βάση. Γιατί μόνον με τον σχεδιασμό μπορεί να διαμορφωθεί ένα νέο όραμα για το μέλλον του τόπου, που σήμερα δυστυχώς δεν υπάρχει.
Το Ίδρυμα Κεφαλονιάς και Ιθάκης, στο πλαίσιο των προσπαθειών του για την παραγωγή νέας γνώσης στο τομέα του περιβάλλοντος, επιχειρεί να αναδείξει την χρησιμότητα του σχεδιασμού στην επίλυση των τοπικών προβλημάτων. Ταυτόχρονα θέλει να προωθήσει την ουσιαστική ενημέρωση του κοινού και την ανταλλαγή απόψεων στο πλαίσιο ενός δημόσιου διαλόγου, όπως έχει ήδη αρχίσει να κάνει (με την ημερίδα της 6ης Οκτωβρίου) και θα συνεχίσει να κάνει στο μέλλον με στόχο την κριτική υποστήριξη των αρμόδιων αρχών και φορέων σε θέματα πολεοδομικού – χωροταξικού σχεδιασμού και ποιοτικής ανάπτυξης.
(Σημείωση : Η εκδήλωση που είχε προγραμματιστεί για την διεθνή ημέρα της πολεοδομίας- χωροταξίας μετατίθεται για τεχνικούς λόγους στις αρχές του επόμενου έτους.)
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)