Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Aποφάσεις & αναβολή του Δ.Σ Αργοστολίου
Την Δευτέρα, 6 Απριλίου 2009 στο Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου «Ο Κέφαλος» συνεδρίασε το Δημοτικό Συμβούλιο προκειμένου να συζητήσει 30 θέματα ημερήσιας διάταξης.
Ο Δήμαρχος κ. Γεώργιος Τσιλιμιδός, αφού απάντησε σε ερωτήσεις Δημοτικών Συμβούλων, πρότεινε να δοθεί το όνομα του εκλιπόντος πανεπιστημιακού καθηγητή Χαράλαμπου (Ρόκκου) Αλιπράντη τιμώντας το έργο και την μεγάλη προσωπικότητά του, σε δρόμο του Αργοστολίου στην επέκταση της πόλης. Στην πρόταση αυτή του Δημάρχου συμφώνησε ομόφωνα το Δ.Σ.
Στη συνέχεια ο Δήμαρχος αναφέρθηκε και ανέπτυξε το χρηματοδοτικό πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ το οποίο έχει συνομολογήσει το Υπουργείο Ανάπτυξης και η ΚΕΔΚΕ. Στο πρόγραμμα αυτό μπορούν να λάβουν μέρος Δήμοι με πληθυσμό άνω των 10.000 και με Πιστοποιητικό Διαχειριστικής επάρκειας για έργα του ΕΣΠΑ, όροι οι οποίοι πληρούνται από τον Δήμο Αργοστολίου. Το ποσό που θα εγκριθεί (700.000 ευρώ) θα κατανεμηθεί για εξοικονόμηση ενέργειας σε δημοτικά κτίρια, σχολεία για αλλαγές κουφωμάτων, μονώσεις κ.λ.π. για περιορισμό απώλειας ενέργειας, σε εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος, σε μεταφορές, σε μελέτες για προετοιμασία και σε θέματα πληροφόρησης.
Το Δημοτικό Συμβούλιο διεκόπη κατά την συζήτηση του τρίτου κατά σειρά θέματος που αφορούσε στην γνωμοδότηση του Δήμου Αργοστολίου σχετικά με το σχέδιο ΚΥΑ για τον χαρακτηρισμό της περιοχής του Αίνου ως Εθνικό Πάρκο, τον καθορισμό των ζωνών προστασίας και τον καθορισμό χρήσεων, όρων και περιορισμών δόμησης.
Η εισήγηση του Δημάρχου να εκθέσει τις ουσιαστικές τροποποιήσεις που προτείνει στο υποβληθέν σχέδιο δεν κατέστη δυνατόν να ολοκληρωθεί λόγω των συνεχών παρεμβάσεων μερίδας ιδιοκτητών των παρυφών του Αίνου, των οποίων η απαίτηση ήταν η διατήρηση του σημερινού καθεστώτος χωρίς την καθιέρωση κανενός νέου θεσμικού πλαισίου.
Οι πρακτικές αυτές αποτελούν πλήγμα στην δημοκρατική διαδικασία, στον διάλογο και στον πολιτικό πολιτισμό.
Το Δημοτικό Συμβούλιο αναβλήθηκε για την επόμενη Τετάρτη, 8 Απριλίου, στις 19:00, στο Δημοτικό Θέατρο «Ο Κέφαλος».
Αργοστόλι, 7 Απριλίου 2009
Γραφείο Τύπου Δήμου Αργοστολίου
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)