Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
H έκθεση του Μιχαήλ Ρωμάνου στην Καλιφόρνια
Ο γνωστός Κεφαλονίτης εικαστικός καλλιτέχνης και επιμελητής εκθέσεων Μιχαήλ Ρωμανός, συμμετέχει στη μεγάλη διεθνή ταχυδρομική έκθεση που λαμβάνει χώρα στην Gallery Anderson της πόλης Modesto, στην Καλιφόρνια, με τίτλο: “150th Anniversary of the Pony Express”.
Η αξιόλογη αυτή έκθεση πραγματοποιείται με αφορμή την ιστορική επέτειο των 150 χρόνων της “Pony Express”.Συγκεκριμένα, για να εορταστεί αυτή η επέτειος, το Μουσείο τεχνών του Μodesto, προσκάλεσε καλλιτέχνες από όλο τον κόσμο να εμπνευστούν και να δημιουργήσουν επάνω σε φακέλους αλληλογραφίας, με θέμα το ταχυδρομικό άλογο που είναι το επίσημο σήμα της “Pony Express”, μίας ταχυδρομικής εταιρίας που αν και διήρκεσε λιγότερο από δύο χρόνια, από τις 3 Απριλίου του 1860 έως τις 24 Οκτωβρίου του 1861, συνέχισε να αιχμαλωτίζει την δημιουργική φαντασία των ανθρώπων σε όλον τον κόσμο.
O Mιχάλης Ρωμανός
Ο Μιχαήλ Ρωμανός ζωγράφισε το έργο του με ακρυλικά, στην μπροστινή όψη ενός φακέλου αλληλογραφίας, παρουσιάζοντας μία σύνθεση που περιλαμβάνει το ταχυδρομικό άλογο της Pony Express και τα γαλάζια χρώματα της Ελληνικής θάλασσας, συνδέοντας συμβολικά το θέμα με τη Ελληνική κουλτούρα και τον πολιτισμό της χώρας μας, προωθώντας με αυτόν τον τρόπο τα δημοφιλή χρώματα της Ελλάδας στην διεθνή αυτή διοργάνωση.
To έργο του καθώς και των υπόλοιπων καλλιτεχνών έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα του Μουσείου τεχνών του Modesto ( http://modestoartmuseum.org/ ) και σε online έκθεση στον δημοφιλή ιστότοπο Flickr. ( http://www.flickr.com/photos/modestoartmuseum/4436455774/in/set-72157622671408352/ )
Anderson Gallery, 1323 J Street, στο κέντρο της πόλης Modesto. California.
MAIL ART – Μιχαήλ Ρωμανός
Λίγα λόγια για τον Μιχαήλ Ρωμανό.
Γεννήθηκε στο Αργοστόλι της Κεφαλονιάς.
Είναι καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Εικαστικών Τεχνών της Αθήνας (Athens Fine Arts Festival) www.athensfineartsfestival.gr
Είναι ιστορικός της τέχνης και της ενδυματολογίας και έχει υπάρξει διευθυντής της περίφημης σχολής σχεδιαστών μόδας ROMANOS (1990-2000), με πλήθος διακρίσεις και βραβεία στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, με σημαντικότερες στιγμές, την εκπροσώπηση της Ελλάδας το 1996 στο Παρίσι και το 1998 στο Αμστερνταμ.
Έχει επιμεληθεί τη σημαντική έκθεση “Ελληνικά χρώματα στο εξωτερικό” που πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το 2008 στην αίθουσα εκθέσεων του Υπουργείου Εξωτερικών,
και την έκθεση “Ελληνικά χρώματα – Ειρηνικά χρώματα” στο πολιτιστικό κέντρο “Μελίνα” του Δήμου Αθηναίων το 2009.
Συμμετέχει στη μεγάλη διεθνή έκθεση στην Ουάσινγκτον (Ιούνιος 2010) και επιμελείται τις καλλιτεχνικές δράσεις “Δρώμενα Τέχνης” (Ιούνιος – Ιούλιος 2010) που συνδιοργανώνονται με τους Δήμους των Αθηνών.
Είναι εικαστικός καλλιτέχνης και έχει εικονογραφήσει με έργα του το ημερολόγιο 2007 για την Κλίμακα που φροντίζει τα οικοτροφεία αστέγων.
Εκθέτει έργα του σε ατομικές και σημαντικές ομαδικές εκθέσεις και λαμβάνει μέρος σε πολλά φεστιβάλ τέχνης που πραγματοποιούνται στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
Έργα του υπάρχουν σε πολλές ιδιωτικές συλλογές όπως στην Αθηναϊδα, στην δημοτική Πινακοθήκη Μυκόνου, στο Μουσείο τεχνών του Modesto στην Αμερική και αλλού.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)