Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
H Περιφέρεια στην 22η Έκθεση PHILOXENIA.
Η πολιτική της Κυβέρνησης στον τομέα του Τουρισμού απέδωσε πέρυσι αύξηση της κίνησης μεγαλύτερη του 2,8% σε όλα τα Νησιά του Ιονίου. Φέτος προσδοκούμε, μετά και από επαφές με στελέχη του Τουρισμού στον Ευρωπαϊκό και Παγκόσμιο χώρο, ακόμα μεγαλύτερη αύξηση προσέλευσης των επισκεπτών”. Αυτό τόνισε μεταξύ άλλων κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου στην 22η Εκθεση PHILOXENIA ο Γενικός Γραμματέας της ΠΙΝ κ. Σωτήρης Βόσδου.Ο κ. Βόσδου αναφέρθηκε στα έργα υποδομής που είναι σε εξέλιξη και χρηματοδοτούνται από κοινοτικά κονδύλια αλλά και στο Πρόγραμμα “Καινοτομία στα Ιόνια Νησιά”, που στοχεύει στην προώθηση των Ιονίων σε μιά νέα οικονομική εποχή, προστατεύοντας παράλληλα τις παραδοσιακές επιχειρηματικές πρακτικές και την πολιτιστική ταυτότητα.
Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου παρουσιάστηκε μιά πρωτοποριακή ιδέα που υλοποιήθηκε πιλοτικά στον Νομό Κέρκυρας.
Αφορά ψηφιακή απεικόνιση μέσω internet από όπου ο ενδιαφερόμενος μπορεί να επιλέξει και να επισκεφθεί εικονικά από ξενοδοχεία μέχρι παραλίες, μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους.
Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου απηύθυναν χαιρετισμό ο Νομάρχης Κέρκυρας κ. Γιώργος Μαχειμάρης, ο Νομάρχης Κεφαλληνίας και Ιθάκης κ. Διονύσης Λευκαδίτης, ο αντινομάρχης Λευκάδας κ. Νίκος Γλένης καθώς και ο Πρόεδρος της Νομαρχιακής Επιτροπής Τουριστικής Προβολής Ζακύνθου κ. Νίκος Γιακουμέλος.
Παρέστησαν επίσης ο Δήμαρχος Κερκυραίων κ. Γιάννης Τρεπεκλής, ο Δήμαρχος Θιναλλίων κ. Σπύρος Βάρελης και ο Δήμαρχος Παλαιοκαστριτών κ. Κώστας Χαλικιάς.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)